Strona główna » Czesław Lang – życiorys i kariera, wiek, wzrost, majątek

Czesław Lang – życiorys i kariera, wiek, wzrost, majątek

przez Rafał Górecki
0 komentarz
Czesław Lang - życiorys i kariera, wiek, wzrost, majątek (1)

Tożsamość polskiego kolarza, który osiągnął sukcesy na torze i szosie oraz zdobył srebrny medal podczas igrzysk olimpijskich w Moskwie, jest szeroko rozpoznawalna. Jako pierwszy zawodowy kolarz w kraju, otworzył drzwi dla wielu innych talentów. Obecnie pełni rolę dyrektora generalnego w firmie Lang Team oraz stoi na czele organizacji największego sportowego wydarzenia w Polsce, czyli wyścigu Tour de Pologne. Jego wpływ na rozwój kolarstwa jest niezaprzeczalny, a osiągnięcia na arenie międzynarodowej przyniosły mu uznanie.

Czesław Lang – wiek, wzrost, miejsce urodzenia

Czesław Lang ur. 17 maja 1955 w Kołczygłowach obecnie ma 68 lat, a jego wzrost wynosi 173 cm, już od młodych lat był pasjonatem kolarstwa. Jego marzeniem było posiadanie wyścigowego roweru, a aby to osiągnąć, dołączył do klubu kolarskiego. Jego umiejętności zostały zauważone przez trenera Euzebiusza Marciniaka, który zaprosił go do LZS Baszta Bytów. W latach 1970-1977 reprezentował ten klub, a następnie spędził pięć lat jako zawodnik Legii Warszawa.

Czesław Lang to postać nieodzownie związana z kolarstwem. W miarę jak dorastał, pasja do tego sportu tylko się umacniała. Z dzieciństwa pamięta marzenia o profesjonalnym rowerze, które mogły się spełnić jedynie poprzez przynależność do klubu kolarskiego. Wspomniany klub to LZS Baszta Bytów, gdzie został zauważony przez trenera Euzebiusza Marciniaka. Lata 1970-1977 to okres, kiedy reprezentował barwy tego klubu. Kolejne pięć lat spędził w Legii Warszawa, kontynuując swoją sportową karierę.

Czesław Lang – życiorys

Wybitny polski kolarz, odniósł liczne sukcesy na arenie sportowej, tworząc fascynującą historię pełną osiągnięć. Urodzony w Kołczygłowach na Ziemi Słupskiej, od wczesnej młodości oddany kolarstwu, przeniósł swoją pasję w górę, zdobywając wiele prestiżowych tytułów.

Jego dokonania zarówno w kolarstwie torowym, jak i szosowym, budzą podziw. Na Olimpiadzie w Moskwie w 1980 roku, zdobył srebrny medal, triumfując w wyścigu ze startu wspólnego. Na mistrzostwach świata również osiągał znaczące rezultaty, zdobywając dwa medale w drużynowej jeździe na czas.

Po zakończeniu kariery sportowej, Lang nie pozostał bierny. Jako dyrektor generalny Tour de Pologne, kluczowego wydarzenia kolarskiego w Polsce, przekształcił je w międzynarodową arenę. Jego oddanie i wytrwałość przyczyniły się do wprowadzenia wyścigu w elitarny krąg UCI World Tour. Nie tylko profesjonalne kolarstwo jest mu bliskie – Lang założył także wiele imprez wspierających kolarstwo amatorskie, takie jak Maratony Rowerowe Lang Team, Mini Tour de Pologne czy Grand Prix MTB.

Jego wpływ nie ogranicza się wyłącznie do sportu. Czesław Lang cieszy się uznaniem jako działacz społeczny, czego dowodzą liczne nagrody i wyróżnienia. Jako członek Międzynarodowej Unii Organizatorów Imprez Kolarskich (AIOCC) oraz odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia, Lang wyróżnia się wszechstronnością zainteresowań, obejmującą jazdę konną, polowania, narciarstwo i podróże.

fot. Czesław Lang – Facebook

Czesław Lang – kariera

W okresie swojej kariery amatorskiej Czesław Lang osiągnął swój najważniejszy triumf, zdobywając tytuł wicemistrza olimpijskiego. Podczas igrzysk w Moskwie w 1980 roku, w prestiżowym wyścigu ze startu wspólnego, zdobył srebrny medal, ustępując tylko Siergiejowi Suchoruczenkowowi z ZSRR. W tych samych zawodach zajął czwarte miejsce w drużynowej jeździe na czas. Poprzednie dokonania obejmują dwa medale mistrzostw świata, oba w drużynowej jeździe na czas. W San Cristobal w 1977 roku zdobył brązowy medal jako część zespołu, a w Valkenburgu dwa lata później, wraz z kolegami, zdobył srebrny krążek.

Czesław Lang odniósł również znaczące triumfy, takie jak zwycięstwo w Tour de Pologne i wyścigu Settimana Ciclistica Lombarda, oba w 1980 roku. Był wielokrotnym mistrzem Polski i aż czterokrotnie brał udział w Wyścigu Pokoju.

Jego kariera to pełen pasji i sukcesów ciąg wydarzeń. Rozkwitł jako amator, zdobywając wicemistrzostwo olimpijskie na igrzyskach w Moskwie w 1980 roku. Współzawodnicząc z najlepszymi, zdobywał również medale mistrzostw świata w drużynowej jeździe na czas. To jednak nie wszystko – zwyciężył w Tour de Pologne i Settimana Ciclistica Lombarda w 1980 roku, dodatkowo zdobywając wiele tytułów mistrza Polski. Jego wpływ na polskie kolarstwo jest trwałe, a uczestnictwo w tak prestiżowych wydarzeniach jak Wyścig Pokoju przypieczętowało jego sportową pasję i wytrwałość.

Czesław Lang – rodzina, żona, dzieci

Czesław Lang, urodzony i wychowany na Kaszubach, ma żonę i dzieci. Jego żoną jest Elżbieta, a córką Agata. Rodzice Czesława byli rolnikami i zdecydowali się przenieść do pomorskiej wsi Kołczygłowy ze względu na obawy przed napadami UPA. Pochodzą z miejscowości Uhrynów koło Sokala.

Życie Czesława Lang to historia silnych więzi rodzinnych. Jego małżonka to Elżbieta, a ich rodzina powiększyła się o córkę imieniem Agata. Czesław Lang urodził się i dorastał w malowniczym otoczeniu Kaszub, konkretnie w miejscowości Kołczygłowy. Jego korzenie sięgają daleko, bowiem rodzice, będący rolnikami, przeprowadzili się z Uhrynowa koło Sokala z powodu obaw przed działaniami UPA.

fot. Czesław Lang – Facebook

Czesław Lang – koniec kariery

Czesław Lang zakończył swoją aktywną karierę w 1989 roku. Od 1993 roku pełni funkcję Dyrektora Generalnego Lang Team oraz Tour de Pologne. Dzięki jego staraniom, zapomniana kolarska impreza odzyskała swoją rangę. Tour de Pologne pod jego kierownictwem awansował do grona najważniejszych wyścigów światowych, należących do cyklu UCI World Tour. Lang aktywnie promuje zarówno kolarstwo zawodowe, jak i amatorskie, kreując liczne wydarzenia, które stały się stałymi punktami kalendarza dla miłośników rowerów. Maratony Rowerowe Lang Team, Grand Prix MTB, Mini Tour de Pologne, Tour de Pologne Junior, Tour de Pologne Amatorów czy Lang Team Race to tylko kilka z nich.

Czesław Lang to postać o wielu obliczach – był sportowcem, menedżerem, biznesmenem i działaczem społecznym. Jego zaangażowanie zaowocowało członkostwem w Międzynarodowej Unii Organizatorów Imprez Kolarskich (AIOCC). Został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim (2000) i Oficerskim Orderu Odrodzenia. Wielokrotnie doceniany przez renomowane instytucje, Tour de Pologne zdobywał tytuł “Najlepszej Imprezy Sportowej Roku” w Polsce, m.in. w latach 1995, 1996, 2004, 2008, 2011, 2015 i 2020. Oprócz kolarstwa, Czesław Lang pasjonuje się jazdą konną, polowaniami, narciarstwem i podróżami.

Czesław Lang – choroba

Czesław Lang doświadczył znaczącej transformacji w swoim życiu wskutek ciężkiej choroby, która postawiła go w obliczu wyzwań. Choroba, którą zdiagnozowano u niego, to Ménière’a, stan znany ze swoich objawów związanych z zaburzeniami równowagi i słuchu.

To właśnie ta trudna sytuacja zdrowotna zainspirowała go do podjęcia radykalnych kroków. Czesław Lang podjął decyzję o wprowadzeniu znaczących zmian w swoim stylu życia, przy czym kluczowym elementem było dostosowanie diety do specjalnych potrzeb związanych z chorobą. To właśnie dieta okazała się kluczem do złagodzenia objawów i poprawy jakości życia.

Nietuzinkowa historia Czesława Langa pokazuje, że nieraz trudności stają się impulsem do osobistej przemiany. Warto podkreślić, że jako osoba publiczna i autorytet sportowy, Czesław Lang nie tylko podjął walkę z chorobą, lecz także stał się inspiracją dla innych, dowodząc, że z determinacją można stawić czoło trudnościom zdrowotnym i odmienić swoje życie na lepsze.

Czesław Lang – majątek

Czesław Lang może poszczycić się imponującym dorobkiem w dziedzinie kolarstwa, a także pełni rolę organizatora renomowanego wyścigu kolarskiego – Tour de Pologne. To jednak nie jedyne obszary, które absorbują jego czas i zainteresowania. Poza pasją sportową, Lang angażuje się w prowadzenie działalności rolniczej, skupiając się na aspekcie ekologicznym. Jest właścicielem znacznego gospodarstwa, które operuje w ramach reżimu rolnictwa ekologicznego.

Niezwykle interesujące jest, że Lang nie ogranicza się tylko do roli organizatora wyścigów. Jest również aktywnym rolnikiem, a jego zaangażowanie w tę sferę życia jest równie udane, jak w przypadku kolarstwa. Jego gospodarstwo stanowi wyjątkowe przykład harmonijnego połączenia pasji sportowej z troską o środowisko naturalne.

Jednym z wyjątkowych aspektów jest fakt, że oprócz osiągnięć sportowych i zawodowych, Lang jest również właścicielem licznych luksusowych pojazdów i wielu nieruchomości. Ta różnorodność działań świadczy o jego wszechstronności i determinacji w dążeniu do sukcesu w różnych obszarach życia.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: