Strona główna » Tour de France 2023: etap 19 – trasa i szczegółowa mapa

Tour de France 2023: etap 19 – trasa i szczegółowa mapa

przez Rafał Górecki
0 komentarz
Tour de France 2023 etap - trasa i szczegółowa mapa (1)

Dnia 21 lipca odbył się 19. etap Tour de France 2023, prowadzący z Moirans-en-Montagne do Poligny. Trasa przejazdu była pagórkowata, charakterystyczna dla Jurajskich krajobrazów. Przed startem spekulowano, że etap mógł zakończyć się albo ucieczką, albo finiszem sprinterów na ostatnich kilometrach, rywalizujących o etapowe zwycięstwo.

To był drugi raz w historii, kiedy Tour de France rozpoczął się z Moirans-en-Montagne, znanego jako ośrodek produkcji drewnianych zabawek. Muzeum w tym mieście może pochwalić się kolekcją ponad 20 tysięcy takich eksponatów.

Po starcie trasa najpierw opadała, ale już wkrótce zaczęła falować, wiodąc do Côte du Bois de Lionge (1,9 km; 5,7%) po 24 kilometrach. To na tym odcinku prawdopodobnie zawiązał się odjazd zawodników. Kolejne odcinki trasy nadal były lekko pagórkowate, prowadząc do ostatniej górskiej premii, Côte d’Ivory (2,3 km; 5,9%) 28 kilometrów przed metą. Po tej premii następował zjazd i płaski fragment.

Dojazd do mety w Poligny był niezwykły, ponieważ prowadził przez 7-kilometrową szeroką prostą. Meta etapu została wyznaczona w Poligny, miasteczku debiutującym w roli miejsca zakończenia etapu. Poligny oferuje atrakcje takie jak centrum serowe, kościół z XI wieku, dawny klasztor jakobiński z XIII wieku oraz wieża Sergenterie z XVI wieku.

Tour de France 2023: etap 19 – trasa i szczegółowa mapa

Dnia 21 lipca odbył się 19. etap Tour de France 2023, wiodący z Moirans-en-Montagne do Poligny. Ten etap stanowił jedną z ostatnich szans dla sprinterów, by zdobyć zwycięstwo w tegorocznym wyścigu. Trasa, choć pagórkowata, mogła okazać się zbyt trudna do kontrolowania przez drużyny sprinterów, szczególnie że liczba sprinterów w peletonie znacznie się zmniejszyła. W przypadku mocnej ekipy, na przykład z udziałem Mathieu van der Poela, akcja ucieczki mogła zakończyć się sukcesem.

Na trasie pojawiły się premie górskie: Côte du Bois de Lionge (1,9 km; 5,7%; kat. 4) umiejscowiona 23,7 km przed metą oraz Côte d’Ivory (2,3 km; 5,9%; kat. 3) położona 28,1 km przed metą. Dodatkowo, na etapie była także lotna premia w Ney (97,7 km – 75,1 km przed metą).

Etap rozpoczął się z honorowym startem o godzinie 13:15, zaś start ostry nastąpił o 13:30 po 7,7-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany czas zakończenia etapu to między 17:10 a 17:31.

To wyjątkowy etap Tour de France, będący jedną z ostatnich okazji dla sprinterów na wygranie etapu przed zakończeniem wyścigu. Trasa pagórkowata może jednak utrudnić kontrolowanie peletonu przez drużyny sprinterów, a udana akcja ucieczki mogła przynieść sukces w przypadku wystarczająco silnej grupy kolarzy. Premie górskie, w tym Côte du Bois de Lionge i Côte d’Ivory, oraz lotna premia w Ney dodatkowo urozmaiciły trasę tego etapu. Start honorowy i ostry start zostały przeprowadzone zgodnie z planem, a zakończenie etapu miało miejsce między 17:10 a 17:31.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: