Strona główna » Tour de France 2023: etap 16 – trasa i szczegółowa mapa

Tour de France 2023: etap 16 – trasa i szczegółowa mapa

przez Rafał Górecki
0 komentarze
Tour de France 2023 etap - trasa i szczegółowa mapa (1)

18 lipca w trakcie Tour de France 2023 kolarze stanęli przed kolejnym wyzwaniem 16 etapem – jazdą indywidualną na czas o długości 22,4 km, wiodącą z Passy do Combloux. To jedyny etap tego typu na całej trasie tegorocznego wyścigu.

Po 15. etapie i dniu przerwy spędzonym w okolicach Saint-Gervais Mont Blanc w Górnej Sabaudii, peleton Tour de France przystąpił do ostatniego tygodnia zmagań. Trasa próby nie była zbyt górska, ale wiodła przez malowniczą alpejską dolinę i stanowiła wyzwanie zwłaszcza dla górali. Odcinek miał długość nieco poniżej 23 km, z czego 8 km to podjazdy, w tym spora część charakteryzująca się stromym nachyleniem.

Rampa startowa została usytuowana w Passy, małej miejscowości, która zyskała nie tylko znaczenie sportowe, ale również historyczne. To właśnie tutaj w 1934 roku zmarła Maria Skłodowska-Curie, polska naukowiec i dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. Jej badania w dziedzinach fizyki i chemii przyniosły rewolucyjne osiągnięcia, a odkrycie pierwiastków polonu i radu przyczyniło się do uzyskania tych wyróżnień. Maria Skłodowska-Curie pozostaje jedną z niewielu osób w historii, które otrzymały Nobla więcej niż jeden raz.

Jazda indywidualna na czas była momentem, w którym zawodnicy musieli wykazać się zarówno siłą fizyczną, jak i umiejętnościami taktycznymi. Trasa przez alpejską scenerię dostarczyła dodatkowej atrakcji i wyzwań, tworząc interesujący etap w ramach ostatniego etapu Tour de France 2023.

Tour de France 2023: etap 16 – trasa i szczegółowa mapa

W dniu 18 lipca odbył się 16. etap Tour de France 2023, który był jazdą indywidualną na czas o długości 22,4 km, prowadzącą z Passy do Combloux. To unikalny etap na trasie, stanowiący trzeci tydzień rywalizacji w Górnej Sabaudii.

Trasa tego etapu charakteryzowała się krętymi odcinkami, biorąc pod uwagę, że droga wiodła przez dolinę i nie posiadała dłuższych prostych fragmentów, na których kolarze mogliby się rozpędzić. Już na trzecim kilometrze uczestnicy zmagań stanęli przed pierwszym wyzwaniem – podjazdem Côte de la Cascade de Coeur (1,3 km; 8,5%). Po pokonaniu tej stromej hopki, przyszła kolej na 6-kilometrowy zjazd, a następnie równie długi odcinek płaski.

Meta etapu znajdowała się w Combloux, popularnym ośrodku turystycznym, dominującym nad krajobrazem najwyższego szczytu Alp – Mont Blanc (4807 metrów n.p.m.). Do finiszu prowadził podjazd, rozpoczynający się po 16 kilometrach, na Côte de Domancy (2,5 km; 9,4%). Choć wspinaczka była stroma i trudna, nie stanowiła problemu dla zawodników, którzy musieli zachować umiar, by nie wyczerpać się przed metą.

Côte de Domancy była również obecna na trasie górskiej czasówki podczas Tour de France 2016, choć wtedy kolarze startowali z Sallanches i wspinaczka prowadziła wyżej. Na etapie tym, decydującym o sukcesie w klasyfikacji generalnej, Tadej Pogacar rywalizował z Jonasem Vingegaardem. Obaj wystartowali w dwuminutowym odstępie.

Premia górska na Côte de Domancy była jednym z kluczowych punktów etapu. Start pierwszego zawodnika odbył się o 13:05, a lidera wyścigu wyruszył o 17:00. Warto zaznaczyć godziny startu wybranych zawodników, takich jak Soren Kragh Andersen, Michał Kwiatkowski, Wout van Aert czy także Tadej Pogacar i Jonas Vingegaard.

Ten krótki, ale wymagający etap jazdy indywidualnej na czas miał duży potencjał wpłynięcia na klasyfikację generalną Tour de France 2023. Trasa w Górnej Sabaudii stanowiła prawdziwe wyzwanie dla zawodników, a etap ten miał kluczowe znaczenie dla walki o zwycięstwo w całym wyścigu.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: