Strona główna » Tour de France 2023: etap 2 – trasa i szczegółowa mapa

Tour de France 2023: etap 2 – trasa i szczegółowa mapa

przez Rafał Górecki
0 komentarz
Tour de France 2023 etap - trasa i szczegółowa mapa (1)

Druga część baskijskiego otwarcia Tour de France została z powodzeniem zrealizowana, składając się z kolejnej próby na pagórkowatym terenie, w tym na znanych podjazdach, które co roku pojawiają się w wyścigu Clasica San Sebastian. W finale etapu dodatkowo umieszczono premię bonusową, co miało za zadanie dodatkowo pobudzić apetyt rywalizacji.

Podczas tegorocznego Tour de France, drugi etap stanowił fascynujące wyzwanie dla kolarzy. Trasa przemknęła przez urozmaicony teren Baskonii, włączając w to trudne podjazdy, które są dobrze znane z innych wyścigów kolarskich. To wyjątkowe otwarcie Tour de France ukazało, że zawodnicy muszą zmierzyć się z pagórkowatym profilem terenu, co wpłynęło na ich taktykę i siły.

W finale tego etapu umieszczono dodatkową premię bonusową, co stanowiło element motywacyjny dla kolarzy do zaostrzenia rywalizacji. To nie tylko dodatkowe punkty, ale także okazja do wykazania się w dynamicznym finiszu. Wyścig połączył w sobie emocje, trudności terenowe oraz walkę o pozycje i punkty.

Tour de France 2023: etap 2 – trasa i szczegółowa mapa

Rozgrywka Tour de France 2023 nabiera tempa w drugim etapie, który odbył się w malowniczym regionie Kraju Basków w Hiszpanii. Startując w urokliwym mieście Vitoria-Gasteiz, zawodnicy stanęli na starcie pełni energii, gotowi do pokonania wymagającej trasy. Miasto to, będące stolicą Kraju Basków, ma bogatą historię, sięgającą nawet czasów rzymskich, co dodaje wyjątkowego klimatu całemu wydarzeniu. Już w 1977 roku gościło tu Tour de France, a teraz znów stało się punktem wyjścia dla peletonu kolarzy.

Pierwsza część etapu to płaski teren w okolicach jezior na północ od Vitoria-Gasteiz, z największym zbiornikiem, Urrunaga, jako punktem charakterystycznym. Niespodziewanie nabrała tempa walka o lotną premię w Legutio, która dała pierwsze emocje w peletonie.

Później trasa poprowadziła zawodników przez malowniczą dolinę rzeki Deba, mijając urokliwe miasta Arrasate i Onati. To rodzinne miasto byłego kolarza Markela Irizara, co dodatkowo umocniło sportowe emocje. Wkrótce droga skręciła w górę, a kolarze stanęli przed wyzwaniem pierwszej premii górskiej – Col d’Udana oraz Côte d’Aztiria. Po krótkim okresie wzmożonego wysiłku, trasa wróciła do łagodniejszych fragmentów, a kolarze mogli podziwiać piękne krajobrazy, mijając miasteczko Beasain z XIII-wiecznym pałacem.

Kolejne etapy toczyły się przez historyczne miejscowości, takie jak Tolosa i Anoeta, dodając głębszy kontekst kulturowy do rywalizacji. W międzyczasie, premia górska na Côte d’Alkiza oraz Côte de Gurutze sprawiły, że kolarze musieli zmobilizować się do dalszej walki.

Losy całego etapu miały się jednak rozegrać na słynnym podjeździe pod Jaizkibel. To właśnie tam, na tym wymagającym odcinku, gdzie średnie nachylenie wynosiło około 5% na długości 8 kilometrów, zawodnicy mieli szansę zdobyć cenne punkty i sekundy bonifikaty. To była część trasy, która mogła zmienić układ sił w całym wyścigu.

Kreska mety usytuowana była w San Sebastian, mieście o bogatej kulturze i historii. To tu ściganie osiągnęło swój dramatyczny finał. Ostatnie metry były wymagające, z delikatnymi łukami tuż przed finiszem. Niektórzy z zawodników, tacy jak Tadej Pogacar, Wout van Aert czy Mathieu van der Poel, wykorzystali swoją szybkość na ostatnich metrach, by zdobyć cenne sekundy i triumfować na mecie.

Etap 2 Tour de France 2023 był nie tylko próbą wytrzymałości, ale także hołdem dla piękna i historii Kraju Basków oraz wyjątkowej atmosfery Hiszpanii. To kolejny etap, który wpisał się w legendę tego wielkiego wyścigu, przynosząc kibicom sportowe emocje i niezapomniane chwile.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: