Strona główna » Tour de France 2023: etap 18 – trasa i szczegółowa mapa

Tour de France 2023: etap 18 – trasa i szczegółowa mapa

przez Rafał Górecki
0 komentarz
Tour de France 2023 etap - trasa i szczegółowa mapa (1)

20 lipca odbył się 18. etap Tour de France 2023, prowadzący z Moûtiers do Bourg-en-Bresse. Po kilku trudnych dniach w Alpach, sprinterzy mieli okazję do odrobienia strat. To był etap, na którym wytrwałym zawodnikom mogła przyświecać nadzieja na triumf na mecie.

Peleton opuścił Sabaudię, rozpoczynając etap w niewielkim miasteczku Moûtiers i kierując się na północ w stronę Bourg-en-Bresse, położonego w departamencie Ain. Trasa była niemal w całości płaska, co było korzystne dla sprinterów, którzy mieli okazję załapać się na zwycięstwo etapowe.

Chociaż teren był płaski, dwie górskie premie czwartej kategorii nie zmieniły charakteru etapu. W porównaniu do wcześniejszych dni, gdy zawodnicy zmierzyli się z trudnymi górami, 18. etap Tour de France 2023 był o wiele bardziej przyjazny dla sprinterów i zawodników preferujących płaski teren.

Dla sprinterów, którzy przez ostatnie dni odczuwali trudy alpejskich etapów, ten dzień stanowił okazję do rywalizacji na finiszu i zdobycia cennego triumfu na płaskiej trasie. Ostatecznie, etap ten mógł przynieść ulgę i pozwolić sprinterom powrócić do rywalizacji na swoim koronnym polu – finiszach sprinterskich.

Tour de France 2023: etap 18 – trasa i szczegółowa mapa

Dnia 20 lipca odbył się 18. etap Tour de France 2023, prowadzący z Moûtiers do Bourg-en-Bresse. Jest to miasto etapowe po raz szósty, i choć nie zapowiadało się na szczególnie technicznie wymagający, to mogło przynieść emocjonujący finisz dla sprinterów.

Ostatni odcinek dojazdu do mety w Bourg-en-Bresse nie był zbyt skomplikowany pod względem technicznym. Zawodnicy musieli jednak uważać na rondo, które znajdowało się 3400 metrów przed kreską. Ostatni zakręt poprzedzający finisz znajdował się na 1500 metrów przed metą. Po tym zakręcie, na szerokiej 750-metrowej prostej, sprinterzy mieli okazję do rywalizacji na finiszu.

Wielu spośród faworytów do zwycięstwa w tym starciu to sprinterzy, którzy dobrze radzą sobie na płaskim terenie. Jasper Philispen z zespołu Alpecin-Deceuninck wydaje się być jednym z faworytów do zwycięstwa. Belg miał rywalizować z takimi zawodnikami jak Dylan Groenewegen z Jayco AlUla czy Mads Pedersen z Lidl-Trek. Wśród kandydatów do zwycięstwa w finiszu warto również wymienić Bryana Coquarda z zespołu Cofidis oraz Alexandra Kristoffa z Uno-X.

Etap 18 Tour de France 2023 obejmował dwie premie górskie czwartej kategorii: Côte de Chambéry-le-Haut (1,6 km; 4,1%) oraz Côte de Boissieu (2,4 km; 4,7%). Dodatkowo, na trasie znajdowała się lotna premia w Saint-Rambert-Een-Bugey (132,9 km – 52 km przed metą).

Start honorowy do etapu odbył się o godzinie 13:05, natomiast start ostry rozpoczął się o 13:35 po 16,2-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz miał mieć miejsce między godzinami 17:31 a 17:53.

Wyniki tego etapu mogły mieć wpływ na walkę o czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej, zwłaszcza dla sprinterów, którzy mieli okazję zgarnąć cenne punkty i zwycięstwo na płaskiej mecie.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: