Strona główna » Ilu kolarzy jedzie w Tour de France 2023? Oto pełna lista

Ilu kolarzy jedzie w Tour de France 2023? Oto pełna lista

przez Rafał Górecki
0 komentarz
Ilu kolarzy jedzie w Tour de France 2023 Oto pełna lista

Skompletowaliśmy pełną listę zawodników, których osiągnięcia mieliśmy okazję śledzić przez ostatnie trzy tygodnie w lipcu. Dokładnie 176 odważnych i zmotywowanych kolarzy stanęło do rywalizacji w sobotę 1 lipca  na starcie 110. edycji Tour de France. Właśnie zakończyły się zmagania w tym prestiżowym wyścigu. Tytuł obronił Jonas Vingegaard.

Ilu kolarzy jedzie w Tour de France 2023?

Na liście startowej Tour de France 2023 widoczna była imponująca gromada gwiazd kolarstwa, gotowych do rywalizacji. Tytułu obronił Jonas Vingegaard, reprezentujący zespół Jumbo-Visma. W obsadzie nie brakowało również dwóch byłych triumfatorów: Tadeja Pogačara (UAE Team Emirates), który zwyciężał w 2020 i 2021 roku oraz Egan Bernal (INEOS Grenadiers), triumfator z 2019 roku.

W gronie uczestników znajdowało się również czterech doświadczonych kolarzy, którzy zdobyli już miejsca na podium klasyfikacji generalnej: Richard Carapaz (EF Education-EasyPost), Romain Bardet (Team DSM-firmenich), Rigoberto Urán (EF Education-EasyPost) oraz Thibaut Pinot (Groupama-FDJ).

W szczególności polscy kibice z pewnością byli dumni występami dwóch rodaków – Rafała Majki (UAE Team Emirates) i świeżo upieczonym mistrzem Polski w jeździe indywidualnej na czas Michała Kwiatkowskiego (INEOS Grenadiers). Oboje mają na swoim koncie zwycięstwa etapowe podczas Tour de France – Majka triumfował trzykrotnie, a Kwiatkowski raz. Dodatkowo, warto zaznaczyć, że Rafał Majka dwukrotnie zdobywał tytuł króla gór.

W zestawieniu pojawił się także najmłodszy uczestnik, 22-letni Quinn Simmons (Lidl-Trek), oraz najstarszy kolarz – Dries Devenyns (Soudal – Quick Step), który obchodził swoje 40. urodziny podczas 20. etapu. Co ciekawe, wśród zawodników debiutujących na tym wielkim wyścigu jest 36 osób, aż 11 z nich stawiało swoje pierwsze kroki w Wielkim Tourze. Ponadto, 13 kolarzy wyróżniało się koszulkami mistrzów swoich krajów podczas etapów ze startu wspólnego, a 10 z nich założyło specjalne trykoty podczas jedynej jazdy na czas.

Tour de France 2023 zakończył się 21 lipca, a triumfatorem okazał się Jonas Vingegaard, potwierdzając swoje wyjątkowe umiejętności na trasie wyścigu.

  1. VINGEGAARD Jonas – Jumbo-Visma
  2. POGACAR Tadej – UAE Team Emirates
  3. YATES Adam – UAE Team Emirates
  4. YATES Simon – Team Jayco-AlUla
  5. RODRIGUEZ Carlos – INEOS Grenadiers
  6. BILBAO Pello – Bahrain Victorious
  7. HINDLEY Jai – BORA-hansgrohe
  8. GALL Felix – AG2R Citroën Team
  9. GAUDU David – Groupama-FDJ
  10. MARTIN Guillaume – Cofidis
  11. PINOT Thibaut – Groupama-FDJ
  12. KUSS Sepp – Jumbo-Visma
  13. PIDCOCK Tom – INEOS Grenadiers
  14. MAJKA Rafal – UAE Team Emirates
  15. CASTROVIEJO Jonathan – INEOS Grenadiers
  16. HARPER Chris – Team Jayco-AlUla
  17. O’CONNOR Ben – AG2R Citroën Team
  18. KELDERMAN Wilco – Jumbo-Visma
  19. LANDA Mikel – Bahrain Victorious
  20. MADOUAS Valentin – Groupama-FDJ
  21. BUCHMANN Emanuel – BORA-hansgrohe
  22. BARGUIL Warren – Team Arkéa-Samsic
  23. GROSSSCHARTNE Felix – UAE Team Emirates
  24. BENOOT Tiesj – Jumbo-Visma
  25. BERTHET Clément – AG2R Citroën Team
  26. JUNGELS Bob – BORA-hansgrohe
  27. POELS Wout – Bahrain Victorious
  28. HAIG Jack – Bahrain Victorious
  29. SKJELMOSE Mattias – Lidl-Trek
  30. JOHANNESSEN Tobias Halland – Uno-X Pro Cycling Team
  31. BURGAUDEAU Mathieu – TotalEnergies
  32. CICCONE Giulio – Lidl-Trek
  33. ALAPHILIPPE Julian – Soudal Quick-Step
  34. TEJADA Harold – Astana Qazaqstan Team
  35. TEUNS Dylan – Israel-Premier Tech
  36. BERNAL Egan – INEOS Grenadiers
  37. IZAGIRRE Gorka – Movistar Team
  38. HOULE Hugo – Israel-Premier Tech
  39. SCHULTZ Nick – Israel-Premier Tech
  40. LUTSENKO Alexey – Astana Qazaqstan Team
  41. GENIETS Kevin – Groupama-FDJ
  42. VAN BAARLE Dylan – Jumbo-Visma
  43. GREGAARD Jonas – Uno-X Pro Cycling Team
  44. MÜHLBERGER Gregor – Movistar Team
  45. IZAGIRRE Ion – Cofidis
  46. HAMILTON Chris – Team dsm-firmenich
  47. ZIMMERMANN Georg – Intermarché-Circus-Wanty
  48. WOODS Michael – Israel-Premier Tech
  49. KWIATKOWSKI Michal – INEOS Grenadiers
  50. NEILANDS Krists – Israel-Premier Tech
  51. CHAMPOUSSIN Clément – Team Arkéa-Samsic
  52. ARANBURU Alex – Movistar Team
  53. OLIVEIRA Nelson – Movistar Team
  54. KÜNG Stefan – Groupama-FDJ
  55. PARET-PEINTRE Aurélien – AG2R Citroën Team
  56. SOLER Marc – UAE Team Emirates
  57. VAN DER POEL Mathieu – Alpecin-Deceuninck
  58. DINHAM Matthew – Team dsm-firmenich
  59. VAN GILS Maxim – Lotto Dstny
  60. FRAILE Omar – INEOS Grenadiers
  61. VERMAERKE Kevin – Team dsm-firmenich
  62. POLITT Nils – BORA-hansgrohe
  63. PACHER Quentin – Groupama-FDJ
  64. CAMPENAERTS Victor – Lotto Dstny
  65. LOUVEL Matis – Team Arkéa-Samsic
  66. POWLESS Neilson – EF Education-EasyPost
  67. COSTA Rui – Intermarché-Circus-Wanty
  68. DELAPLACE Anthony – Team Arkéa-Samsic
  69. GUGLIELMI Simon – Team Arkéa-Samsic
  70. VAN DEN BERG Lars – Groupama-FDJ
  71. URAN Rigoberto – EF Education-EasyPost
  72. MOHORIC Matej – Bahrain Victorious
  73. PETERS Nans – AG2R Citroën Team
  74. LOPEZ Juan Pedro – Lidl-Trek
  75. LATOUR Pierre – TotalEnergies
  76. NAESEN Oliver – AG2R Citroën Team
  77. CALMEJANE Lilian – Intermarché-Circus-Wanty
  78. HALLER Marco – BORA-hansgrohe
  79. STUYVEN Jasper – Lidl-Trek
  80. LAPORTE Christophe – Jumbo-Visma
  81. DEWULF Stan – AG2R Citroën Team
  82. KONRAD Patrick – BORA-hansgrohe
  83. BETTIOL Alberto – EF Education-EasyPost
  84. CRADDOCK Lawson – Team Jayco-AlUla
  85. ABRAHAMSEN Jonas – Uno-X Pro Cycling Team
  86. GALLOPIN Tony – Lidl-Trek
  87. ASGREEN Kasper – Soudal Quick-Step
  88. OSS Daniel – TotalEnergies
  89. FERRON Valentin – TotalEnergies
  90. STRONG Corbin – Israel-Premier Tech
  91. EENKHOORN Pascal – Lotto Dstny
  92. WRIGHT Fred – Bahrain Victorious
  93. VAN HOOYDONCK Nathan – Jumbo-Visma
  94. TURGIS Anthony – TotalEnergies
  95. TRÆEN Torstein – Uno-X Pro Cycling Team
  96. CORT Magnus – EF Education-EasyPost
  97. PHILIPSEN Jasper – Alpecin-Deceuninck
  98. COQUARD Bryan – Cofidis
  99. CHARMIG Anthon – Uno-X Pro Cycling Team
  100. BOASSON-HAGEN Edvald – TotalEnergies
  101. COSNEFROY Benoît – AG2R Citroën Team
  102. LAENGEN Vegard Stake – UAE Team Emirates
  103. TEUNISSEN Mike – Intermarché-Circus-Wanty
  104. LAMPAERT Yves – Soudal Quick-Step
  105. PEDERSEN Mads – Lidl-Trek
  106. CAVAGNA Remi – Soudal Quick-Step
  107. TRENTIN Matteo – UAE Team Emirates
  108. TILLER Rasmus – Uno-X Pro Cycling Team
  109. CLARKE Simon – Israel-Premier Tech
  110. AMADOR Andrey – EF Education-EasyPost
  111. SMITH Dion – Intermarché-Circus-Wanty
  112. MEZGEC Luka – Team Jayco-AlUla
  113. HERMANS Quinten – Alpecin-Deceuninck
  114. RICKAERT Jonas – Alpecin-Deceuninck
  115. KIRSCH Alex – Lidl-Trek
  116. VAN POPPEL Danny – BORA-hansgrohe
  117. JUUL-JENSEN Christopher – Team Jayco-AlUla
  118. DECLERCQ Tim – Soudal Quick-Step
  119. DEVENYNS Dries – Soudal Quick-Step
  120. VERMEERSCH Florian – Lotto Dstny
  121. ARNDT Nikias – Bahrain Victorious
  122. KRAGH ANDERSEN Søren – Alpecin-Deceuninck
  123. BJERG Mikkel – UAE Team Emirates
  124. PICHON Laurent – Team Arkéa-Samsic
  125. GIRMAY Biniam – Intermarché-Circus-Wanty
  126. BOIVIN Guillaume – Israel-Premier Tech
  127. SAGAN Peter – TotalEnergies
  128. BIERMANS Jenthe – Team Arkéa-Samsic
  129. DILLIER Silvan – Alpecin-Deceuninck
  130. DURBRIDGE Luke – Team Jayco-AlUla
  131. LE GAC Olivier – Groupama-FDJ
  132. MOZZATO Luca – Team Arkéa-Samsic
  133. GOGL Michael – Alpecin-Deceuninck
  134. KRISTOFF Alexander – Uno-X Pro Cycling Team
  135. MOSCON Gianni – Astana Qazaqstan Team
  136. DE BUYST Jasper – Lotto Dstny
  137. GROENEWEGEN Dylan – Team Jayco-AlUla
  138. EEKHOFF Nils – Team dsm-firmenich
  139. MEEUS Jordi – BORA-hansgrohe
  140. WÆRENSKJOLD Søren – Uno-X Pro Cycling Team
  141. REINDERS Elmar – Team Jayco-AlUla
  142. ZINGLE Axel – Cofidis
  143. PETIT Adrien – Intermarché-Circus-Wanty
  144. WELSFORD Sam – Team dsm-firmenich
  145. DEGENKOLB John – Team dsm-firmenich
  146. EDMONDSON Alex – Team dsm-firmenich
  147. FRISON Frederik – Lotto Dstny
  148. FEDOROV Yevgeniy – Astana Qazaqstan Team
  149. BOL Cees – Astana Qazaqstan Team
  150. MØRKØV Michael – Soudal Quick-Step
  151. DNF. SINKELDAM Ramon – Alpecin-Deceuninck 
  152. DNF. CAVENDISH Mark – Astana Qazaqstan Team 
  153. DNF. SÁNCHEZ Luis León – Astana Qazaqstan Team 
  154. DNF. DE LA CRUZ David – Astana Qazaqstan Team 
  155. DNF. BAUHAUS Phil – Bahrain Victorious 
  156. DNF. GESCHKE Simon – Cofidis 
  157. DNF. LAFAY Victor – Cofidis 
  158. DNF. PEREZ Anthony – Cofidis 
  159. DNF. RENARD Alexis – Cofidis 
  160. DNF. CARAPAZ Richard – EF Education-EasyPost 
  161. DNF. CHAVES Esteban – EF Education-EasyPost 
  162. DNF. SHAW James – EF Education-EasyPost 
  163. DNF. MARTINEZ Daniel – INEOS Grenadiers 
  164. DNF. TURNER Ben – INEOS Grenadiers 
  165. DNF. MEINTJES Louis – Intermarché-Circus-Wanty 
  166. DNF. VAN AERT Wout – Jumbo-Visma 
  167. DNF. SIMMONS Quinn – Lidl-Trek 
  168. DNF. EWAN Caleb – Lotto Dstny 
  169. DNF. GUARNIERI Jacopo – Lotto Dstny 
  170. DNF. GUERREIRO Ruben – Movistar Team 
  171. DNF. JORGENSON Matteo – Movistar Team 
  172. DNF. MAS Enric – Movistar Team 
  173. DNF. PEDRERO Antonio – Movistar Team 
  174. DNF. JAKOBSEN Fabio – Soudal Quick-Step 
  175. DNF. BARDET Romain – Team dsm-firmenich 
  176. DNF. CRAS Steff – TotalEnergies

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: