Wybierając rower, chcesz, aby zapewniał on komfort jazdy i bezpieczeństwo. Jeśli zależy Ci na maszynie do szybkiej jazdy, staniesz przed dylematem obejmującym rowery szosowe i gravelowe. Różnice między tymi dwoma typami rowerów nie zawsze są oczywiste, dlatego oba rodzaje jednośladów warto poznać nieco bliżej. Przeczytaj — gravel, czy szosa. Który typ roweru wybrać?
Spis treści
Czym się różni gravel od szosy?
W porównaniu rower gravel vs szosa można wskazać na wiele różnic. Dotyczą one głównie:
- geometrii ramy,
- ogumienia,
- zawieszenia,
- użytego napędu.
Czym charakteryzuje się rower szosowy?
Rower szosowy został zaprojektowany z myślą o maksymalnej prędkości i jeździe po utwardzonych drogach. Idealnie nadaje się do pokonywania długich tras asfaltowych. W przypadku rowerów szosowych producenci dążą przede wszystkim do lekkości całej konstrukcji, która minimalizuje opór powietrza. Rama w szosówce jest wykonana z aluminium albo — w droższych modelach — z carbonu. Węższe opony szosowe i aerodynamiczne rury sprzyjają sportowej jeździe i charakterystycznej, pochylonej pozycji kolarza.
Dobry rower szosowy na gładkim asfalcie pozwala osiągnąć zawrotne prędkości, ale pamiętaj, że nie jest to dobry wybór na różnorodne nawierzchnie. Jego domeną są przede wszystkim asfaltowe trasy.
Propozycja dla kolarzy szosowych — szosa endurance Trek Domane AL
Jeśli szukasz roweru na gładkie nawierzchnie, sprawdź szosę Trek Domane AL 4 Gen 4. Wykonana z Alpha Aluminium Serii 100 zapewnia wytrzymałość i stabilność przy niskiej masie. Znajdziesz tutaj wewnętrzne prowadzenie linek, hydrauliczne hamulce tarczowe i osprzęt Shimano Tiagra. 10-rzędowa kaseta Shimano 11-32t umożliwia zmianę przełożeń w szerokim zakresie, więc na tych dwóch kółkach pokonasz każdy podjazd.
Niezłe szosówki w dobrej cenie oferuje też indonezyjski Polygon. Warto zwrócić uwagę na modele Strattos i Helios wyposażone w napęd Shimano 105. Zwolennicy graveli zaś docenią modele Tambora i Bend z osprzętem SRAM Apex.
Gravel — co to takiego? Najważniejsze cechy roweru gravel
W opozycji do szosówek można postawić rowery gravelowe. To jednoślady łączące w sobie cechy roweru szosowego i górskiego. Rower gravelowy świetnie sprawdza się na rekreacyjne przejażdżki po asfalcie, ale kiedy trzeba, poradzi sobie też na szutrowych drogach. Oczywiście nie trzeba mylić go z MTB. Rowerem gravelowym raczej nie pokonasz trudniejszych nawierzchni, jak skalisty teren.
Charakterystyczną cechą gravela są szersze opony, niż w szosie (najczęściej między 35 a 45 mm). Wyraźniej zarysowany bieżnik dobrze radzi sobie zarówno na asfalcie, jak i leśnych ścieżkach. Geometria ramy gravela jest zaprojektowana z myślą o komforcie i jeździe w bardziej wyprostowanej pozycji, co pozwala wygodnie pokonywać nawet długie dystanse. Znajdziesz w nim kierownicę typu baranek. Przygotowując rower gravelowy do jazdy warto pamiętać, że wiele modeli można wyposażyć w dodatkowy osprzęt, np. bidony, bagażniki, czy błotniki.
Dobry gravel dla początkujących
Ciekawą propozycją na szuter i asfalt jest Trek Checkpoint SL 5 AXS Gen 3. Jeśli szukasz jednego roweru na różne trasy, nad zakupem gravela Trek nie musisz się długo zastanawiać. Wyróżnia go lekka i wytrzymała rama z włókna węglowego OCLV Serii 500. Technologia IsoSpeed dobrze tłumi nierówności terenu, a bezprzewodowy napęd SRAM Apex XPLR AXS w układzie 1×12 zapewnia płynną zmianę biegów. Oczywiście znajdziesz tutaj hydrauliczne tarczówki flatmount. Cała konstrukcja waży niespełna 10 kg, więc naprawdę nieźle!
Gravel vs szosa — krótkie porównanie możliwości
Czasami trudno uchwycić główne różnice między modelami szosowymi a gravelami. Aby było łatwiej wybrać rower, warto spojrzeć na poniższe podsumowanie:
- szosy są lżejsze i szybsze, z kolei gravele nieco wolniejsze, ale uniwersalne,
- geometria gravel jest mniej agresywna, niż modelu szosowego,
- gravel na nierównych nawierzchniach pojedzie znacznie szybciej, niż szosa endurance, ale za to wolniej na asfalcie.
Jeśli chodzi o cenę, to rower szosowy dla początkujących wcale nie musi być droższy, niż prosty gravel, dlatego wiele zależy od preferencji i budżetu.
Rower szosowy vs gravel. Co wybrać?
Zastanawiasz się, czy istnieje idealny wybór, jeśli chodzi o jednoślad? Niestety na takie pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, a oba rowery w pewnym stopniu są do siebie podobne.
Jeśli na co dzień przemieszczasz się po różnych nawierzchniach, pokonujesz drogi leśne, a czasami nawet zdarza Ci się wpaść na nieco trudniejszy teren, np. piasek lub błoto, większy komfort jazdy poczujesz na gravelu. To rower łączący w sobie funkcjonalność, wydajność i wygodę.
Gdy stawiasz na wyścigi kolarskie i aerodynamikę, idealnym rozwiązaniem będzie rower szosowy. Wygodny rower szosowy pozwala na niezwykle efektywne pokonywanie kolejnych kilometrów bez szybko narastającego uczucia zmęczenia i czerpanie pełnej przyjemności z szybkiej jazdy. Pozycja na rowerze gravel jest wprawdzie wygodniejsza, niż na szosie, ale z kolei szosówki oferują niezrównaną wydajność na trasie.
Szukasz roweru na nowy sezon? Sprawdź sklep Sprint-rowery.pl
Jeśli wybór między rowerem szosowym a gravelem wydaje Ci się trudny, sprawdź ofertę sklepu Sprint-rowery.pl. Znajdziesz tam różne rodzaje rowerów zarówno męskich, damskich, jak i dziecięcych. Możesz też skorzystać ze wsparcia profesjonalnych konsultantów lub odwiedzić jeden ze sklepów stacjonarnych Sprint-rowery.pl w Warszawie (dwie lokalizacje) lub Białymstoku. Doradcy zadbają o lepsze dopasowanie elementów i wskażą najważniejsze różnice między poszczególnymi rodzajami jednośladów, pomagając Ci znaleźć złoty środek.
[Artykuł sponsorowany]