Strona główna » Andrzej Duda – kim jest, wiek, wzrost, życiorys i życie prywatne, wykształcenie, rodzina, żona, dzieci

Andrzej Duda – kim jest, wiek, wzrost, życiorys i życie prywatne, wykształcenie, rodzina, żona, dzieci

przez Rafał Górecki
0 komentarz
Andrzej Duda - kim jest, wiek, wzrost, życiorys i życie prywatne, wykształcenie, rodzina, żona, dzieci (1)

Andrzej Sebastian Duda, polski prawnik i polityk, obejmuje urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 6 sierpnia 2015 roku. Posiada stopień doktora nauk prawnych. W latach 2006–2007 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, a następnie w latach 2008–2010 był podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dodatkowo, w okresie od 2007 do 2011 roku, zasiadał jako członek Trybunału Stanu. Był również posłem na Sejm VII kadencji w latach 2011–2014 oraz posłem do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji w latach 2014–2015. Jego wieloletnia działalność obejmuje zarówno pracę na rzecz wymiaru sprawiedliwości, jak i zaangażowanie w politykę krajową i europejską. Jako prezydent, Duda aktywnie reprezentuje Polskę, a jego doświadczenie obejmuje różnorodne obszary administracji publicznej, co czyni go jednym z ważnych aktorów politycznych w kraju.

Andrzej Duda – kim jest?

Andrzej Duda, narodzony 16 maja 1972 roku w Krakowie, to polski polityk pełniący funkcję Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2015 roku. Jego życiorys obejmuje liczne obszary aktywności zarówno zawodowej, jak i politycznej.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego z tytułem magistra prawa w 1996 roku, Duda kontynuował swoją edukację, zdobywając stopień naukowy doktora nauk prawnych 24 stycznia 2005 roku. Wiosną tego samego roku założył własną kancelarię prawną i podjął pracę jako wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu.

Początkowo związany z Unią Wolności, po wyborach parlamentarnych w 2005 roku Duda nawiązał współpracę z Klubem Parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości, gdzie pełnił funkcję doradcy. W 2006 roku objął stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, a jego prace obejmowały obszary legislacji, współpracy międzynarodowej oraz informatyzacji sądów i prokuratur. Z tej roli został odwołany w 2007 roku w związku z wyborem do Trybunału Stanu, gdzie zasiadał do 2011 roku.

Andrzej Duda kandydował również w różnych wyborach, m.in. w 2007 roku do Sejmu VI kadencji, gdzie bezskutecznie ubiegał się o mandat. Po krótkim stażu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdzie był podsekretarzem stanu, w 2011 roku został wybrany na posła Sejmu VII kadencji z okręgu krakowskiego, otrzymując blisko 80 tysięcy głosów.

W kolejnych latach zasiadał także w Parlamencie Europejskim, reprezentując Polskę w VIII kadencji. W 2015 roku zdobył prezydenturę, zwyciężając w wyborach i obejmując urząd 6 sierpnia 2015 roku. Jego pięcioletnia kadencja rozpoczęła się oficjalnie po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym.

Warto wspomnieć o jego stażu parlamentarnym jako posła VII kadencji, wybranego w 2011 roku z ramienia Prawa i Sprawiedliwości z okręgu krakowskiego, zdobywając imponujące poparcie – 79 981 głosów.

Andrzej Duda to postać z bogatym doświadczeniem zarówno w dziedzinie prawa, jak i polityki, która odgrywa kluczową rolę w współczesnej polskiej scenie politycznej.

Andrzej Duda – wiek, wzrost, waga

Andrzej Sebastian Duda, urodzony 16 maja 1972 roku w Krakowie, aktualnie ma 51 lat. Jego wzrost to 182 cm, a waga wynosi 85 kg.

Urodzony w Krakowie, Duda to polityk i prawnik, obecnie pełniący obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jego życiorys obejmuje bogatą ścieżkę zawodową i polityczną.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, Duda uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w 2005 roku. Jego kariera polityczna zaczęła się w Unii Wolności, a później związał się z Klubem Parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2006–2007 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Andrzej Duda aktywnie uczestniczył w różnych wyborach, zarówno parlamentarnych, jak i samorządowych. W 2015 roku, po deklaracji Jarosława Kaczyńskiego, zdobył stanowisko Prezydenta, wygrywając drugą turę głosowania.

Andrzej Duda – życiorys i życie prywatne

Andrzej Sebastian Duda, polski polityk i prawnik, urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. Jego rodzicami są Jan Duda, elektrotechnik, profesor nauk technicznych i samorządowiec, oraz Janina Milewska-Duda, profesor nauk chemicznych. Związani zawodowo z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie. Duda ma dwie młodsze siostry, Annę i Dominikę, a jego stryjem jest polityk Antoni Duda.

W latach 1984–1990 Andrzej Duda był członkiem harcerstwa, kończąc swoją działalność jako drużynowy 5 Krakowskiej Drużyny Harcerskiej “Piorun” w strukturach Związku Harcerstwa Polskiego. Zawsze podkreślał, że to było dla niego ważne doświadczenie życiowe.

Podczas nauki w Szkole Podstawowej im. Janka Krasickiego w Krakowie (obecnie SP nr 33 im. Króla Stefana Batorego) w latach 1979–1987, Duda angażował się w harcerski Szczep 5 KDH “Wichry”. Następnie uczęszczał do klasy humanistycznej II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, gdzie zdał maturę w 1991 roku.

Po ukończeniu studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1996 roku, broniąc pracy magisterskiej pt. “Wywłaszczenie nieruchomości pod budowę autostrad płatnych”, Duda rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną. W 2005 roku uzyskał stopień doktora nauk prawnych na podstawie pracy dotyczącej interesu prawnego w polskim prawie administracyjnym.

W 2005 roku założył własną kancelarię prawną, a w latach 2003–2007 zasiadał w radzie nadzorczej krakowskiego TBS Południe. Ponadto, był wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu.

Jego aktywność polityczna zaczęła się w 1989 roku, gdy zaangażował się w kampanię Komitetu Obywatelskiego. W kolejnych latach wspierał kandydaturę Lecha Wałęsy w wyborach prezydenckich w 1990 i 1995. W 2000 roku dołączył do Unii Wolności, pełniąc różne funkcje.

Po wyborach parlamentarnych w 2005 roku, Duda współpracował z Klubem Parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości jako doradca legislacyjny. W latach 2006–2007 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Później objął stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

W 2010 roku bezskutecznie kandydował na prezydenta Krakowa, zdobywając mandat radnego miasta. W 2011 roku został posłem VII kadencji z listy PiS. W 2014 roku zakończył mandat poselski, obejmując funkcję eurodeputowanego.

W 2015 roku wystartował w wyborach prezydenckich jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Po zwycięstwie w drugiej turze głosowania, objął urząd prezydenta RP, zdobywając 51,55% głosów ważnych.

Andrzej Duda 21 grudnia 1994 roku poślubił Agatę Kornhauser, z którą ma córkę Kingę. Jego życie prywatne jest również powiązane z poetą Julianem Kornhauserem, teściem, i Jakubem Kornhauserem, szwagrem.

Jako Prezydent RP, Andrzej Duda kontynuuje swoją służbę publiczną, reprezentując Polskę zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.

Andrzej Duda – wykształcenie

Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. Jego droga edukacyjna rozpoczęła się w 1984 roku, kiedy dołączył do 5 Krakowskiej Drużyny Harcerskiej “Piorun” im. Legionistów 1914 r. Po kilku latach zaangażowania w harcerstwo, objął funkcję drużynowego, kierując drużyną aż do zakończenia harcerskiej przygody w 1990 roku.

W latach 1987–1991 uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, będąc uczniem klasy humanistycznej. Po ukończeniu szkoły, w 1991 roku, podjął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam w lutym 1997 roku obronił magisterium, a następnie rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną, zaczynając od Katedry Postępowania Administracyjnego, a od 2001 roku pracując w Katedrze Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W styczniu 2005 roku osiągnął stopień doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy zatytułowanej “Interes prawny w polskim prawie administracyjnym”. Wiosną tego samego roku założył własną kancelarię prawną, gdzie kontynuował ścieżkę zawodową.

Po wyborach parlamentarnych w 2005 roku, Andrzej Duda został ekspertem od legislacji Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Jego wiedza i doświadczenie w dziedzinie prawa sprawiły, że stał się cenionym specjalistą w tej dziedzinie.

Duda to nie tylko polityk, ale również wykładowca akademicki, prawnik, i harcerz. Jego ścieżka edukacyjna, od harcerskich lat młodości po uzyskanie stopnia doktora nauk prawnych, rzuca światło na wszechstronność jego osiągnięć i zaangażowania w różnorodne dziedziny życia publicznego.

Andrzej Duda – skąd pochodzi?

Andrzej Duda urodził się w Krakowie, co stanowi kamień milowy w jego biografii. Miasto to, bogate w historię i kulturę, jest miejscem narodzin polskiego polityka. Kraków, będący sercem Polski, pełnił istotną rolę w kształtowaniu się tożsamości Andrzeja Dudy.

Kraków, jako stolica Małopolski, jest znany ze swojego malowniczego średniowiecznego rynku, zamku na Wawelu i licznych zabytków architektonicznych. To tutaj, w tym uroczym mieście, rozpoczęła się droga życiowa polityka, od dzieciństwa po obecne zaangażowanie w życie publiczne.

Andrzej Duda – rodzina, rodzeństwo

Andrzej Duda, polski prezydent, pochodzi z rodziny o korzeniach naukowych i akademickich. Jego ojciec, Jan Duda, to wybitny elektrotechnik, profesor nauk technicznych i zaangażowany samorządowiec. Matka, Janina Milewska-Duda, również jest cenioną profesorką nauk chemicznych. Oboje rodzice związani są ze znaną Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, gdzie prowadzą swoją działalność zawodową.

W mediach rzadziej pojawiają się informacje o pozostałych członkach rodziny prezydenta. Mimo to wiadomo, że Andrzej Duda ma dwie siostry. Jedna z nich, o osiem lat młodsza Anna Duda-Kękuś, jest absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Aktywnie rozwija swoją karierę naukową, starając się jednocześnie trzymać z dala od medialnego zgiełku.

Drugą siostrą prezydenta jest Dominika Duda, przyjęta do rodziny w 1988 roku. Młodsza od brata o 16 lat, jej szczegóły życia są mniej znane, jednak wiadomo, że została adoptowana przez rodziców Andrzeja Dudy. Profesor Jan Tadeusz Duda, ojciec prezydenta, podkreślał, że decyzja o adopcji jest trudna i wymaga szczególnych predyspozycji. Jego doświadczenie pokazuje, że jest to wybór pełen trudności, ale jednocześnie dający poczucie spełnienia, gdy podejmuje się decyzję o przyjęciu dziecka z innych rodziców biologicznych, jako jednego z własnych.

Andrzej Duda – żona, dzieci

Andrzej Duda, polski prezydent, od 1994 roku jest małżonkiem Agaty Kornhauser-Dudy. Para ta błogosławiona jest córką o imieniu Kinga, która z powodzeniem ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, zdobywając dyplom absolwentki prawa. Narodziła się w 1995 roku jako dziecko prezydenta i Agaty Kornhauser-Dudy.

Agata Kornhauser-Duda, urodzona 2 kwietnia 1972 roku w Krakowie, kształciła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w 1991 roku rozpoczęła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Filologii Germańskiej, które zakończyła w 1997 roku uzyskaniem tytułu magistra. Po ukończeniu studiów, Agata Kornhauser-Duda zaczęła swoją karierę zawodową w prywatnej firmie, a od października 1998 roku do 2015 roku pracowała jako nauczycielka języka niemieckiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Krakowie. Ponadto angażowała się w organizację międzyszkolnych wymian uczniowskich z krajami niemieckojęzycznymi.

Rodzina Dudów, składająca się z prezydenta, Agaty Kornhauser-Dudy oraz córki Kingi, ukazuje się jako zintegrowana jednostka, w której każdy z członków odnosi sukcesy na swoim polu, zarówno zawodowym, jak i edukacyjnym.

Andrzej Duda – Instagram

Profil Andrzeja Dudy, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, dostępny jest na platformie Instagram pod nazwą użytkownika @prezydent_pl. Na tym koncie prezentowane są zapisy z działalności oraz życia publicznego prezydenta. Znajdują się tu aktualności, fotografie z ważnych wydarzeń oraz informacje dotyczące polityki i działań administracji prezydenckiej. Użytkownicy mogą śledzić konto, aby być na bieżąco z decyzjami i inicjatywami Prezydenta Dudy.

Profil na Instagramie stanowi źródło informacji o oficjalnych wydarzeniach, wizytach zagranicznych, jak również bardziej osobistych aspektach życia prezydenta. Dzięki platformie społecznościowej, obywatele mają szansę bliżej poznać działalność i perspektywę Prezydenta RP, co sprzyja budowaniu więzi między głową państwa a społeczeństwem. To ważne narzędzie komunikacji, umożliwiające szybkie dotarcie do szerokiego grona odbiorców z różnych grup społecznych.

Andrzej Duda – Wikipedia

Na platformie Wikipedia dostępny jest obszerny i szczegółowy artykuł dotyczący Andrzeja Dudy, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wpis ten zawiera bogactwo informacji związanych z życiorysem i karierą polityczną Dudy. Znajdziemy tam dane dotyczące miejsca urodzenia, daty narodzin, a także kluczowe etapy jego edukacji, w tym studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Artykuł omawia również jego zaangażowanie harcerskie, aż po etapy kariery naukowej, uzyskanie stopnia doktora nauk prawnych, oraz założenie własnej kancelarii prawnej.

Szczególny nacisk położony jest na rolę Andrzeja Dudy w sferze polityki, w tym współpracę z Klubem Parlamentarnym Prawo i Sprawiedliwość po wyborach parlamentarnych w 2005 roku. Artykuł uwzględnia także aspekty rodziny prezydenta, takie jak informacje o rodzicach, siostrach, żonie i córce.

Dzięki temu obszernemu artykułowi na Wikipedii, czytelnicy mogą uzyskać kompleksową wiedzę na temat życia, kariery politycznej i rodzinnej Andrzeja Dudy. To ważne źródło informacji dla wszystkich zainteresowanych jego postacią i działalnością publiczną.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: