Wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy na paliwo, a może troska o naszą planetę? To tylko część powodów, dla których coraz częściej zamieniamy samochód na rower elektryczny. Nie da się ukryć, że zakup tego typu pojazdu jest zarówno wygodnym, jak i bardzo modnym rozwiązaniem. “Mój rower elektryczny” to program, który w najbliższych latach ma zachęcić nas do wyboru bardziej ekologicznych rozwiązań. Dzięki niemu możliwe będzie otrzymanie dofinansowania do roweru elektrycznego. Czy warto z niego skorzystać?
“Mój rower elektryczny” – co należy wiedzieć o programie?
Dofinansowanie zakupu rowerów elektrycznych, wózków elektrycznych, a także rowerów cargo będzie możliwe najprawdopodobniej w latach 2025-2029. Rządowy fundusz przewidział na ten wydatek aż 300 mln złotych, a dotacja ta będzie mogła pokryć aż do 50% kosztów zakupu roweru elektrycznego. Co istotne, z takiego dofinansowania skorzystać będą mogły zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy, którzy zajmują się transportem towarów, np. firmy kurierskie, oraz samorządy czy wypożyczalnie sprzętu sportowego. Dofinansowanie do roweru elektrycznego ma zachęcić do wyboru ekologicznych środków transportu i spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Warunki przystąpienia do programu
Zgodnie z Projektem DDZ 03.07.2024 Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie do rowerów elektrycznych ma mieć formę refundacji. Ponadto będzie dotyczyć wyłącznie nowych, oznakowanych przez policję rowerów. Programem nie zostaną objęte pojazdy zakupione w ramach leasingu. W momencie składania wniosku o refundację rower musi mieścić się w okresie trwałości, za który uznaje się dwa lata od momentu zakupu poświadczonego fakturą albo paragonem. Przed złożeniem wniosku warto będzie także zapoznać się z wymogami technicznymi – dla przykładu dotacja obejmuje rowery z akumulatorami w technologii litowo-jonowej lub podobnej, o minimalnej pojemności 10 Ah.
Czy warto przystąpić do programu “Mój rower elektryczny” i składać wniosek o dofinansowanie?
Rower elektryczny, czyli tak zwany e-bike, ma tę zaletę, że pozwala poruszać się bez wysiłku, tak jak odbywa się to podczas jazdy samochodem czy hulajnogą elektryczną. Sprawdza się przede wszystkim do pokonywania niedalekich dystansów, np. do pracy czy szkoły. W przeciwieństwie do samochodu nie wymaga miejsca parkingowego, a poruszając się nim, nie musimy obawiać się godzin spędzonych w korkach drogowych. Korzystanie z tego typu pojazdu ma przede wszystkim obniżać zużycie paliw emisyjnych w transporcie.
Jest to zdecydowanie idealna opcja dla tych osób, którym jazda na tradycyjnym rowerze sprawia trudności, chociażby przez stan zdrowia lub przebyte kontuzje, a także ze względu na dystans czy górzyste ukształtowanie terenu. Nie każdy z nas chce docierać do pracy w przepoconej koszulce i z wypiekami na twarzy.
Poruszanie się za pomocą e-bike’ów jest zdecydowanie wygodniejsze, praktyczniejsze i mniej wymagające. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się także dla osób zabieganych, które w ciągu dnia zatrzymują się w wielu miejscach, a jazda samochodem, poszukiwanie miejsc parkingowych, poruszanie się wąskimi i zatłoczonymi ulicami miast sprawia im problem. Korzystanie z tego środka transportu jest również o wiele tańsze. Poruszanie się samochodem i ciągłe tankowanie to droższe i mniej ekologiczne rozwiązanie.
[Artykuł partnera]