Strona główna » Kiedy w Europie pojawiły się pierwsze rowery?

Kiedy w Europie pojawiły się pierwsze rowery?

przez Rafał Górecki
0 komentarz
Rowery Kross - kto produkuje, co to za firma, opinie na forum, recenzja okiem eksperta, czy warto (1)

Czy ludzie żyjący w epoce wiktoriańskiej, którzy poruszali się na rowerach, mogą być uważani za pionierów hipsterów? Zdaniem niektórych, już dawno, zanim moda na brody, stylowe ubrania i rowery o ostrym designie stała się popularna, pojawili się mężczyźni z elegancko przystrzyżonymi wąsami, noszący modne stroje i jeżdżący na welocypedach i bicyklach. W miarę jak moda zmieniała się w tamtych czasach, tak zmieniało się także znaczenie roweru. Kiedyś uważano samochód za przyszłościowy środek transportu, ale teraz, w większości miast na całym świecie, dominują rowerzyści, a ulice pełne są ścieżek rowerowych.

Rower, jako pierwszy dwukołowy środek transportu napędzany siłą ludzkich nóg, odegrał ważną rolę w procesie emancypacji kobiet. Stał się symbolem postępu, przyjemności, rozrywki i wolności. Współcześnie jest także wyrazem nadziei na przyszłość w obliczu aktualnych wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi, epidemią otyłości i przeludnieniem miast. To niezwykłe urządzenie przeszło długą drogę od czasów, gdy jedynym środkiem transportu był koń.

Kiedy w Europie pojawiły się pierwsze rowery?

Niewiele wiadomo o rowerach przed XIX wiekiem, ale bezsprzeczny jest fakt, że pierwszy rower pojawił się pierwszy raz w Europie w 1817 roku, dzięki niemieckiemu baronowi Karlowi von Drais. To urządzenie nazwane zostało “Laufmaschine,” co po niemiecku oznaczało “maszynę do biegania.” Rok później, w 1818 roku, Drais opatentował swój wynalazek. Był to pierwszy dwukołowy środek transportu, który ludzie mogli napędzać i sterować własną siłą.

Inni wynalazcy szybko podchwycili ten pomysł, a wśród nich wyróżniał się Denis Johnson z Londynu. Stworzył on ulepszoną wersję Laufmaschine, wykonaną głównie z drewna. Jego rower miał przednie koło, które można było skręcać, oraz obiecywał skrócenie czasu podróży o połowę. Warto jednak zaznaczyć, że ten dwukołowy wynalazek nie posiadał pedałów, więc jeżdżący musieli napędzać go stopami, równocześnie utrzymując równowagę. Potocznie określany jako “koń na patyku” (podobnie jak dziecięca zabawka) lub welocyped, przypominał swoim kształtem dzisiejsze rowery o dwóch kołach.

Początki roweru były z pewnością skromne, ale te wczesne eksperymenty w dziedzinie mobilności osobistej zapoczątkowały rozwój nowoczesnego roweru. Dzięki temu, że ludzie mogli poruszać się bardziej efektywnie niż pieszo, rower stał się ważnym etapem w historii transportu. To właśnie te pierwsze próby zapoczątkowały długą i fascynującą historię rowerów, które stały się powszechnym środkiem transportu i popularnym sposobem rekreacji na całym świecie.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: