Strona główna » Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym 2023 – szczegółowa relacja, trasa i wyniki

Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym 2023 – szczegółowa relacja, trasa i wyniki

przez Rafał Górecki
0 komentarz
Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym 2023 - szczegółowa relacja, trasa i wyniki (1)

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym, w konkurencji wyścigu ze startu wspólnego dla mężczyzn, mają swoją długą historię, sięgającą aż roku 1919. Warto zaznaczyć, że w pewnych okresach tej historii zasady rywalizacji ulegały pewnym zmianom.

W latach 1928–1932 zawodnicy startowali pojedynczo, rozpoczynając swoje jazdy co 1 minutę, z wyjątkiem roku 1929, kiedy to odstęp między startami wynosił 2 minuty. To ciekawe, że w 1937 roku tytuł mistrza Polski zdobywał zwycięzca klasyfikacji trzech wyścigów, a w 1938 roku już tylko dwóch. Dopiero w 1961 roku powrócono do triumfu trzech wyścigów jako kryterium mistrza Polski.

Nieco inaczej wyglądała sytuacja w zawodach kobiecych, które odbywały się w latach 1957–1967, by potem ponownie pojawić się na kolarskiej mapie Polski w latach 80. Warto też wspomnieć o roku 1990, kiedy to rozegrano osobne mistrzostwa Polski dla zawodowców, w ramach górskich mistrzostw kraju. Wówczas na starcie stanęło jedynie czterech kolarzy.

Te przekroje historyczne w rozwoju mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym ukazują ich różnorodność i ewolucję przez lata. To wyjątkowe wydarzenie w świecie sportu, które przyciągało i nadal przyciąga pasjonatów rowerowej rywalizacji na polskich drogach.

Szosowe Mistrzostwa Polski 2023 – informacje

W dniach od 21 do 25 czerwca 2023 roku, powiat Ostrołęcki oraz malownicza ziemia kurpiowska stały się epicentrum polskiego kolarstwa szosowego. To były dni pełne  rywalizacji i sportowej pasji, które skupiły zarówno zawodowców, jak i najmłodszych miłośników jednośladów. W tym wyjątkowym tygodniu, nie tylko doświadczeni kolarze mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności, ale także przedszkolaki i dzieci ze szkół podstawowych mogły wziąć udział w emocjonujących zmaganiach na hulajnogach i rowerach.

Rozpoczęliśmy naszą sportową podróż w środę, 21 czerwca, kiedy to odbyła się rywalizacja w jeździe indywidualnej na czas. Dzień ten był przeznaczony dla najmłodszych, gdyż o godzinie 12:00 wystartowały juniorki, a o 13:30 para tandemy mieszane. O 15:00 nadszedł czas na młodzież w kategorii orlików. Całe to widowisko miało miejsce w malowniczej Krainie Kurpiowskiej, otoczonej piękną przyrodą.

Kolejny dzień, czyli czwartek, przyniósł ze sobą dalsze emocje. Ponownie odbyła się jazda indywidualna na czas, ale tym razem to amatorzy rywalizowali o tytuł mistrza Kurpii, rozpoczynając o godzinie 10:00. Następnie o 12:00 ruszyli juniorzy, a o 13:30 orliczki i elita kobiet. Punkt kulminacyjny tego dnia miał miejsce o 15:00, kiedy to elita mężczyzn stanęła na starcie, gotowa do zmierzenia się z trudnościami trasy.

Piątek, 23 czerwca, był dniem startu wspólnego. O godzinie 11:00 najmłodsze juniorki rywalizowały na trasie, podczas gdy o 14:00 orlikowie U-23 panowie wskoczyli na swoje rowery, gotowi do walki. Całe to widowisko odbyło się w urokliwej Ostrołęce.

Sobota, 24 czerwca, była dniem pełnym emocji i rywalizacji. O godzinie 10:00 juniorzy stanęli na starcie, a o 15:00 para tandemy mieszane miała swoją szansę na zwycięstwo. O godzinie 15:10 amatorzy mieli swoją szansę na wyłonienie mistrza Kurpii. To był dzień pełen emocji i widowiskowych momentów.

Niedziela, 25 czerwca, był dniem finałowym. O godzinie 9:00 elita kobiet i orliczki rozpoczęły wyścig, który przyciągnął liczne tłumy kibiców. Po nich przyszedł czas na wyścig samorządowców o godzinie 10:00. O 13:00 elita mężczyzn i orlikowie U-23 panowie stanęli na starcie, gotowi do ostatniej rywalizacji. Na zakończenie tego emocjonującego tygodnia, o godzinie 14:00 odbyły się wyścigi dla dzieci, dając najmłodszym szansę na poczucie ekscytacji sportem i rywalizacją.

Szosowe Mistrzostwa Polski 2023 były nie tylko okazją dla doświadczonych kolarzy, by zdobyć tytuły mistrza kraju, ale również dla najmłodszych, by zaznać smaku rywalizacji i pasji do sportu.

Szosowe Mistrzostwa Polski 2023 – trasa i mapa

Szosowe Mistrzostwa Polski elity mężczyzn 2023 to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu kolarskim, które odbyło się w czerwcu. Trasa wyścigu była starannie zaplanowana, oferując wyjątkowe wyzwanie dla zawodników. Startujący kolarze mieli do pokonania 190-kilometrową rundę, prowadzącą przez malownicze tereny północnego Mazowsza.

Trasa charakteryzowała się przeważnie płaskim profilem, choć momentami teren stawał się falisty, co mogło wprowadzić pewne zmienne tempo w wyścigu. Jednakże brakowało poważniejszych podjazdów, co oznaczało, że kolarze nie musieli się obawiać ciężkich wzniesień. Po przejechaniu 190 kilometrów zawodnicy wracali do Ostrołęki, gdzie toczyła się dalsza rywalizacja na sześciu rundach miejskich, każda o długości 6,1 kilometra.

Te miejskie pętle były płaskie i szybkie, ale niespodzianki czyhały w trzech trudnych nawrotach, które wymagały precyzyjnej techniki jazdy. Na ulicach Ostrołęki, kolarze musieli doskonale pozycjonować się, aby uniknąć straty czasowej. Kluczowym momentem wyścigu był ostatni kilometr, gdzie na 150 metrów przed metą konieczne było sprytne manewry w okolicznym rondzie.

Szosowe Mistrzostwa Polski 2023 były testem zarówno dla siły, jak i umiejętności technicznych kolarzy. Trasa, chociaż płaska, stwarzała wiele okazji do dynamicznych ataków i widowiskowych finiszów. To był niezapomniany dzień dla polskiego kolarstwa, a zwycięzca miał okazję zapisać się na kartach historii tego prestiżowego wydarzenia.

Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym 2023 – przebieg wyścigu

Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym 2023 przyniosły emocjonujący wyścig, w którym wystartowało imponujące 100 zawodników, w tym znani reprezentanci międzynarodowych ekip. Rywalizacja rozpoczęła się dynamicznie, ale początkowe próby ucieczek szybko były neutralizowane, nawet mimo ulewnego deszczu i silnego wiatru.

Prawdziwa akcja dnia rozwinęła się dopiero po około 50 kilometrach, kiedy to trzynastka kolarzy zyskała przewagę nad peletonem. Skład tej ucieczki to: Łukasz Wiśniowski (EF Education-EasyPost), Filip Maciejuk (Bahrain Victorious), Alan Banaszek (Human Powered Health), Marcin Trojanowski (Cyklo Tym Havirov), Kacper Maciejuk (Santic-Wibatech), Radosław Frątczak (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne), Paweł Szóstka (Lubelskie Perła Polski), Piotr Brożyna, Mateusz Kostański, Bartosz Rudyk (wszyscy Voster ATS Team), obrońca tytułu Norbert Banaszek, Marcin Budziński i Tobiasz Pawlak (wszyscy HRE Mazowsze Serce Polski). Trzynastka zyskała szybko przewagę wynoszącą ponad 3 minuty nad resztą stawki.

W ostatnich 90 kilometrach ucieczka utrzymywała przewagę wynoszącą 5:40 minut, i wydawało się, że peleton nie jest w stanie zmienić obrazu wyścigu. Jednak próby ataku w samej ucieczce nie przynosiły skutku, aż wreszcie Filip Maciejuk (Bahrain Victorious) zmienił sytuację. Oderwał się razem z Marcinem Budzińskim, a potem dołączył do nich Alan Banaszek. Pozostali zawodnicy ucieczki nie byli w stanie odpowiedzieć na te ataki.

Na rundy w Ostrołęce trójka liderów wjechała z przewagą wynoszącą 1:40 nad grupą goniącą i 3:30 nad peletonem, którym kierowała drużyna Voster ATS Team.

Podczas trzech ostatnich okrążeń, próby ataków były nieustanne, ale przewaga liderów nad pościgiem utrzymywała się. W końcu, na ostatnim okrążeniu, Marcin Budziński podjął decydujący atak, ale pozostali dwaj rywale nie dali mu za dużo przestrzeni. W efekcie, trójka kolarzy dojechała razem na finiszowe metry.

Filip Maciejuk podjął próbę zdobycia przewagi w finiszu, zyskując kilka metrów, ale Alan Banaszek wykorzystał swoją większą szybkość i przekroczył linię mety jako pierwszy.

Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym 2023 dostarczyły niezwykłych emocji i zaciętej rywalizacji, a triumf Alana Banaszka był wynikiem doskonałego rozegrania finiszu. Wyścig ten na pewno zapadnie długo w pamięć wszystkim miłośnikom kolarstwa.

Szosowe Mistrzostwa Polski 2023 – wyniki 

Szosowe Mistrzostwa Polski 2023 przyniosły niesamowitą rywalizację w wyścigu ze startu wspólnego elity mężczyzn. Alan Banaszek z ekipy Human Powered Health stanął na najwyższym stopniu podium, zdobywając tytuł mistrza Polski. Filip Maciejuk z Bahrain Victorious zajął drugie miejsce, natomiast brązowy medal przypadł Marcinowi Budzińskiemu z HRE Mazowsze Serce Polski.

Oto tabela wyników:

Poz.Imię i NazwiskoEkipaCzas
1Alan BanaszekHuman Powered Health04:44:57
2Filip MaciejukBahrain – Victorious
3Marcin BudzińskiHRE Mazowsze Serce Polski
4Radosław FrątczakKK Tarnovia Tarnowo Podgórne01:02
5Norbert BanaszekHRE Mazowsze Serce Polski
6Piotr BrożynaVoster ATS Team
7Łukasz WiśniowskiEF Education Easy Post01:04
8Stanisław AniołkowskiHuman Powered Health01:21
9Cesare BenedettiBora-Hangrohe
10Michał KwiatkowskiIneos Grenadiers
11Kamil GradekBahrain Victorious
12Paweł SzóstkaLubelskie Perła Polski
13Szymon SajnokQ36.5 Pro Cycling Team01:26
14Bartłomiej ProćSantic – Wibatech
15Patryk StoszVoster ATS Team
16Filip ProkopyszynTufo Pardus Prostejov
17Łukasz JuszczakLubelskie Perła Polski
18Szymon PomianGks “Cartusia” W Kartuzach Bike Atelier
19Antoni OlszarTC Chrobry Głogów/Scott
20Michał PomorskiHRE Mazowsze Serce Polski
21Jakub KaczmarekHRE Mazowsze Serce Polski
22Michał PodlaskiLuks Trójka Piaseczno
23Kacper GierykJegg-Djr Academy
24Kamil MałeckiQ36.5 Pro Cycling Team
25Wojciech PszczolarskiTufo Pardus Prostejov

Wyścig był pełen emocji i nieustannych zmagań na trasie. Alan Banaszek z Human Powered Health okazał się najszybszy na mecie, zdobywając tytuł mistrza Polski. Filip Maciejuk z Bahrain Victorious zapewnił sobie srebrny medal, a brąz przypadł Marcinowi Budzińskiemu z HRE Mazowsze Serce Polski. To było niezapomniane wydarzenie dla wszystkich fanów kolarstwa szosowego w Polsce.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: