Strona główna » Papież Franciszek – kim jest, wiek, wzrost, życiorys i życie prywatne, wykształcenie, rodzina, choroba

Papież Franciszek – kim jest, wiek, wzrost, życiorys i życie prywatne, wykształcenie, rodzina, choroba

przez Rafał Górecki
0 komentarz
Papież Franciszek - kim jest, wiek, wzrost, życiorys i życie prywatne, wykształcenie, rodzina, choroba (2)

Od momentu objęcia przez papieża Franciszka stanowiska po Benedykcie XVI, natychmiast stało się oczywiste, że Kościół katolicki ma do czynienia z wyjątkowym hierarchą. Ojciec Święty, w oczach wielu wiernych, jawi się jako poetyczna dusza Kościoła, która umiejętnie zbliża się do ludzi. Jednak nie brakuje także krytyków, którzy zarzucają mu zbyt liberalne podejście do duszpasterstwa oraz przypominają zarzuty o ewentualną współpracę z argentyńską juntą wojskową. Mimo to, jego charyzma oraz zaangażowanie w dialog międzyreligijny zyskały mu szacunek na całym świecie. Papież Franciszek jest symbolem nowej ery w Kościele katolickim, wyznaczającym kurs otwartości i empatii. Jego pontyfikat to czas intensywnych refleksji nad kondycją współczesnego Kościoła oraz poszukiwania dróg do lepszego zrozumienia i realizacji jego misji. Choć kontrowersje wciąż go otaczają, to jego oddanie służbie Bogu i ludziom pozostaje niezaprzeczalne.

Papież Franciszek – kim jest?

Franciszek, pierwotnie Jorge Mario Bergoglio, urodził się w Buenos Aires w 1936 roku. Jest znany jako argentyński duchowny rzymskokatolicki, jezuita i obecny papież od 2013 roku. Przed wyborem na papieża pełnił funkcję arcybiskupa metropolity Buenos Aires oraz kardynała.

Jego pontyfikat charakteryzuje się nieformalnym podejściem do papiestwa oraz pokorą, troską o ubogich i zaangażowaniem w dialog międzyreligijny. Zachowuje tradycyjne poglądy Kościoła, m.in. na temat aborcji, celibatu i wyświęcania kobiet, ale jednocześnie opowiada się za większym otwarciem dla członków społeczności LGBT oraz za prawnym uznawaniem związków osób tej samej płci.

Jest krytykiem niekontrolowanego kapitalizmu, konsumpcjonizmu i nadmiernego rozwoju, a także działa na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. W dziedzinie dyplomacji międzynarodowej angażuje się m.in. w przywracanie stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Kubą oraz wspieranie uchodźców podczas kryzysów migracyjnych.

Papież Franciszek jest także znany z zdecydowanego sprzeciwu wobec nacjonalizmu oraz dyskryminacji religijnej. Jest trzecim najstarszym urzędującym biskupem Rzymu w historii, a w 2013 roku został uhonorowany tytułem Człowieka Roku przez magazyn “Time”.

Jego pontyfikat jest postrzegany jako okres intensywnych działań na rzecz reformy Kościoła katolickiego, mających na celu dostosowanie go do współczesnych wyzwań i potrzeb społecznych. Jego oddanie służbie Bogu i ludziom oraz szerokie spojrzenie na problemy współczesnego świata czynią go jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnej sceny międzynarodowej.

Papież Franciszek – wiek, wzrost, waga

Franciszek, urodzony 17 grudnia 1936 roku, uznawany jest obecnie za jednego z najbardziej wpływowych przywódców na świecie. Obecnie ma 87 lat, nie ugasza jego żarliwego zaangażowania w służbę ludziom i posługiwanie się głosem sumienia. Pomimo swoich osiemdziesięciu siedmiu lat, Papież Franciszek emanuje energią i mądrością, nie cofając się przed stawianiem wyzwań współczesnym problemom. Jego wzrost, liczący 171 centymetrów, może nie przykuwa uwagi, ale to, co go wyróżnia, to duchowa wielkość, która się z nim wiąże. Waga, która wynosi 85 kilogramów, jest tylko fizycznym aspektem jego istnienia, nie mającym związku z jego umysłem czy duszą. Jako głowa Kościoła katolickiego, Papież Franciszek nieustannie inspiruje miliony ludzi na całym świecie swoim przykładem pokory, miłości i wyrozumiałości. Jego życie i działania wskazują na głęboką wiarę w siłę miłości i wspólnoty, oraz na nieustanny trud w dążeniu do lepszego, bardziej sprawiedliwego świata. Wiek, wzrost i waga mogą być zewnętrznymi cechami, ale to, co czyni Papieża Franciszka wyjątkowym, tkwi głęboko w jego sercu i duchu.

Papież Franciszek – życiorys i życie prywatne

Papież Franciszek, który pełnił swą rolę od 13 marca 2013 roku, urodził się jako Jorge Mario Bergoglio 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires w Argentynie. Jego rodzice, Mario José Bergoglio i Regina María Sívori, byli włoskimi imigrantami. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie religią i został wychowany w tradycyjnej katolickiej rodzinie.

Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do zakonu jezuitów w 1958 roku. Następnie studiował filozofię i teologię w San Miguel, gdzie ostatecznie został wyświęcony na księdza 13 grudnia 1969 roku. Podczas swojej kariery jako ksiądz, był profesorem i duszpasterzem, a także pełnił różne funkcje administracyjne w zakonie jezuitów.

W 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires, a w 1997 roku arcybiskupem tej samej diecezji. W 2001 roku został mianowany kardynałem przez papieża Jana Pawła II, co umocniło jego pozycję w Kościele katolickim.

Jako arcybiskup i kardynał, Bergoglio zyskał reputację jako duszpasterz bliski ludziom, skromny i zaangażowany w walkę z niesprawiedliwością społeczną oraz ubóstwem. Był krytykiem niektórych aspektów współczesnej polityki, szczególnie neoliberalnej, koncentrującej się na solidarności społecznej i sprawiedliwości dla ubogich.

Po rezygnacji papieża Benedykta XVI w lutym 2013 roku, Kolegium Kardynalskie wybrało Bergoglio na jego następcę, który przyjął imię Franciszek na cześć św. Franciszka z Asyżu. Jego pontyfikat od samego początku charakteryzowała prostota stylu życia, akcentowanie potrzeby reformy wewnętrznej w Kościele katolickim oraz bardziej otwarta i bardziej tolerancyjna postawa wobec różnych grup społecznych, w tym homoseksualistów i rozwiedzionych.

Papież Franciszek jest również znany z prowadzenia dialogu międzyreligijnego i podejmowania kwestii globalnych, takich jak zmiany klimatyczne i nierówności społeczne. Jego pontyfikat był czasem intensywnej działalności dyplomatycznej i pastoralnej, podczas którego wielokrotnie podróżował do różnych części świata, spotykając się z przywódcami religijnymi, politycznymi i społecznymi.

Jego życiorys jest przykładem skromności, oddania służbie ludziom i niesienia pomocy potrzebującym, co sprawia, że jest ceniony zarówno przez katolików, jak i ludzi innych wyznań oraz niewierzących.

Papież Franciszek – wykształcenie

W swej młodości, mając zaledwie sześć lat, Franciszek uczęszczał do szkoły prowadzonej przez salezjanów, Wilfrida Barón de los Santos Ángeles, zlokalizowanej w Ramos Mejía. Następnie kontynuował naukę w Escuela Técnica Industrial Hipólito Yrigoyen, gdzie uzyskał dyplom technika chemika, nazwanego na cześć byłego prezydenta Argentyny. Jednakże, jego początkowe lata życia naznaczone były nie tylko edukacją, lecz również walką z chorobą, gdyż musiał stawić czoła zapaleniu płuc zagrażającemu życiu oraz przeprowadzce operacji wycięcia fragmentu prawego płuca, co stanowiło nie lada wyzwanie dla młodego człowieka.

W wieku dwudziestu jeden lat Franciszek podjął decyzję o podjęciu studiów seminaryjnych w Villa Devoto, niedaleko Buenos Aires. W dniu 11 marca 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów, kontynuując swoją formację w różnych domach zakonnych. Nauki humanistyczne zgłębiał podczas nowicjatu w Chile, a następnie zdobywał wykształcenie filozoficzne w Colegio Máximo San José w San Miguel oraz literackie i psychologiczne w Colegio de la Inmaculada Concepción w Santa Fe.

Po ukończeniu studiów Franciszek podjął pracę jako nauczyciel literatury i psychologii w różnych szkołach w Argentynie. Jednak jego duchowe powołanie wciąż rozwijało się, co doprowadziło go do podjęcia dalszych studiów teologicznych na wydziale teologicznym Colegio Máximo San José w San Miguel.

Święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969 roku z rąk arcybiskupa Ramóna José Castellano, a swoje zobowiązanie złożył wieczyste 22 kwietnia 1973 roku. Po tym wydarzeniu został mistrzem nowicjatu i profesorem teologii w Colegio Máximo San José, a w latach 1973–1979 pełnił funkcję prowincjała jezuitów w Argentynie, co zapewniło mu miano “głowy argentyńskiego kościoła”. Po zakończeniu tej roli, przez pewien czas przebywał w Niemczech oraz kontynuował naukę na wydziale teologicznym St. Georgen we Frankfurcie nad Menem.

Jego życiowa droga była pełna wyzwań, ale również nieustannej służby Bogu i ludziom, co zapoczątkowało niezwykłą podróż, która w końcu doprowadziła go do najwyższej funkcji w Kościele katolickim.

Papież Franciszek – skąd pochodzi?

Papież Franciszek pochodzi z Flores, Buenos Aires, Argentyna. Flores to dynamiczna dzielnica handlowo-mieszkalna, znana z małego koreańskiego miasteczka, w którym można znaleźć wiele prostych barów karaoke i restauracji serwujących klasyczne dania, takie jak zupa kimchi. Basílica de San José de Flores to imponujący XIX-wieczny kościół, który odegrał istotną rolę w życiu papieża Franciszka. To tutaj, patrząc na zielony plac Pueyrredón, został zainspirowany do wstąpienia do kapłaństwa. Centrum kulturalne Marcó del Pont organizuje różnorodne warsztaty i wystawy, dodając koloru i życia w tej części miasta. To właśnie z tego malowniczego zakątka Buenos Aires wywodzi się człowiek, który teraz stoi na czele Kościoła katolickiego, przemawiając do milionów wiernych na całym świecie swoim przesłaniem pokory, miłosierdzia i dialogu.

Papież Franciszek – rodzina, rodzeństwo

17 grudnia 1936 roku w skromnej dzielnicy Flores w Buenos Aires przyszedł na świat Jorge Mario Bergoglio, późniejszy Papież Franciszek. Był najstarszym spośród pięciorga dzieci Mario José Bergoglio, księgowego z pochodzenia włoskiego, i Reginy María Sívori, gospodyni domowej o korzeniach północnowłoskich. Ojciec Papieża, Mario, pochodził z Portacomaro we Włoszech i wyemigrował do Argentyny w 1929 roku, uciekając przed reżimem faszystowskim Benito Mussoliniego. Nie było to jednak wyłącznie decyzją ekonomiczną, jak zaznacza María Elena Bergoglio, siostrzenica Papieża. Rodzeństwo Franciszka składało się z trzech braci – Alberta Horacio, Oscara Adriána oraz siostry Marty Reginy. Niestety, Oscar zmarł w młodym wieku, jednak pozostali wzmocnili więź rodzeństwa. Warto także wspomnieć o siostrzenicy Papieża, Cristinie Bergoglio, znanej malarce mieszkającej obecnie w Madrycie. Rodzina Papieża Franciszka, choć skromna i pochodząca z emigracyjnych rodzin, odznaczała się bliskością i solidarnością, co zapewne wpłynęło na kształtowanie jego wartości i postawy w życiu.

Papież Franciszek – choroba

Od kilku dni Papież Franciszek zmaga się z objawami grypy. W trakcie środowej audiencji doświadczył istotnych problemów z głosem, co uniemożliwiło mu przekazanie katechezy. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez agencję Ansa, Papież zdecydował się na poddanie się leczeniu w szpitalu położonym na wyspie Tiberina, będącej sercem Rzymu. Papież Franciszek ogłosił w 2023 roku, że boryka się z ostrą, bardzo zakaźną formą zapalenia oskrzeli, co uniemożliwiło mu udział w konferencji klimatycznej COP28 planowanej w Dubaju.

Choroba Papieża Franciszka rzutuje cień na jego aktywność, zmuszając go do chwilowego wycofania się z obowiązków i koncentracji na procesie leczenia. Jest to sytuacja, która wzbudza troskę wśród wiernych i sympatyków Papieża, którzy śledzą jego pontyfikat z uwagą i oddaniem. Jednakże decyzja o hospitalizacji jest krokiem niezbędnym w celu zapewnienia mu odpowiedniej opieki medycznej i szybkiego powrotu do zdrowia.

Papież Franciszek, będąc autorytetem moralnym i duchowym dla milionów ludzi na całym świecie, musi być wzorem zarówno w zdrowiu, jak i w chorobie. Jego postawa w obliczu choroby podkreśla znaczenie dbałości o zdrowie i potrzebę szacunku dla ciała jako świątyni Ducha Świętego. Tym samym, jego decyzja o poddaniu się leczeniu w szpitalu jest nie tylko wyrazem troski o własne zdrowie, ale także inspirującym przykładem dla wszystkich, którzy borykają się z chorobą.

W obliczu nieobecności Papieża Franciszka w publicznych wystąpieniach, modlitwach i audiencjach, wierni są zachęcani do modlitwy za jego szybkie wyzdrowienie. Jest to czas solidarności i wsparcia dla Papieża, który nieustannie podejmuje wysiłki na rzecz pokoju, sprawiedliwości społecznej i ochrony środowiska naturalnego. Jego choroba stanowi przypomnienie o kruchym charakterze ludzkiego życia oraz potrzebie wzajemnej troski i wsparcia w obliczu trudności.

Papież Franciszek – Instagram

Na platformie społecznościowej Instagram konto @franciscus należy do papieża Franciszka, którego obserwuje ponad 9,3 miliona użytkowników. Profil ten obejmuje 1680 postów i ma 9 milionów obserwujących oraz 26 kont, które sam papież śledzi. Znajdują się tam fotografie i filmy z życia papieża, dokumentujące jego codzienne działania oraz przesłania. Instagram stanowi dla niego nie tylko narzędzie do komunikacji z wiernymi na całym świecie, ale także platformę do dzielenia się ważnymi treściami religijnymi i społecznymi. Jego obecność w mediach społecznościowych pozwala mu dotrzeć do szerszego grona odbiorców, zwłaszcza do młodszych pokoleń, i przekazywać im swoje przesłanie miłości, pokoju i solidarności. Poprzez Instagram papież Franciszek kontynuuje tradycję Kościoła katolickiego, angażując się w dialog z ludźmi na różnych płaszczyznach życia, zarówno duchowej, jak i społecznej. Jego aktywność w mediach społecznościowych jest elementem jego misji ewangelizacyjnej, która dąży do zbliżenia ludzi do Boga i nawołuje do budowania lepszego świata opartego na wartościach chrześcijańskich.

Papież Franciszek – Wikipedia

Na platformie Wikipedia znajduje się obszerny artykuł poświęcony Papieżowi Franciszkowi. Omawia on szeroko życiorys oraz pontyfikat tego wybitnego duchownego. Tekst dokładnie opisuje jego pochodzenie, jako Jorge Mario Bergoglio z Buenos Aires, Argentyna, oraz drogę, którą przeszedł od wstąpienia do zakonu jezuitów po osiągnięciu najwyższej funkcji w Kościele katolickim. Artykuł podkreśla jego wkład w dialog międzyreligijny, troskę o ubogich i kontrowersje, jakie wywołały jego poglądy na temat aborcji, celibatu czy prawa osób LGBT. Ponadto, omawia się jego zaangażowanie w kwestie społeczne, ekologiczne oraz polityczne, w tym wspieranie uchodźców czy walkę z nacjonalizmem. Artykuł na Wikipedii ukazuje również jego działania w dziedzinie dyplomacji międzynarodowej, jak pomoc w przywróceniu stosunków między USA a Kubą czy wsparcie dla ofiar kryzysów migracyjnych. Całość jest bogato udokumentowana i zawiera wiele odnośników do wiarygodnych źródeł, co czyni ją wiarygodnym i kompletnym źródłem informacji na temat postaci Papieża Franciszka.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: