Strona główna » Podsumowanie transferów kolarskich w 2023 na sezon 2024

Podsumowanie transferów kolarskich w 2023 na sezon 2024

przez Rafał Górecki
0 komentarz
Podsumowanie transferów kolarskich w 2023 na sezon 2024

Rozpoczął się nowy okres transferowy w kolarstwie szosowym, w którym zawodnicy mają szansę na zmianę pracodawcy oraz ekipy. Zgodnie z regulacjami Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI), od 1 sierpnia zawodnicy, których umowy wygasają w danym sezonie, mogą oficjalnie rozpocząć negocjacje i podpisywać umowy na kolejne lata z nowymi zespołami. Wprowadzono okres od 1 do 15 sierpnia, w którym zmiana ekipy jest dozwolona w trakcie sezonu.

Warto zaznaczyć, że dla peletonu kobiet okno transferowe otworzyło się już 1 lipca, a zamknie się dopiero 1 listopada, dając zawodniczkom wcześniejszy czas na planowanie przyszłych ruchów zawodowych. Punkty zdobyte przez zawodników od początku sezonu lub od rozpoczęcia obowiązywania kontraktu, jeśli nie zaczynał się on 1 stycznia, zostaną wliczone na konto ich obecnej ekipy. Natomiast punkty zdobyte w wyścigach po ogłoszeniu transferu przypisane zostaną już nowemu zespołowi, do którego zawodnik/zawodniczka dołączył.

Okres transferowy stanowi istotny moment w kalendarzu kolarskim, kiedy to zawodnicy mają szansę na odświeżenie swojej kariery, dostarczając nowym zespołom swoje umiejętności i doświadczenie. Przenosiny między ekipami mogą wpłynąć na dynamikę rywalizacji oraz układ sił w peletonie, co z kolei może przełożyć się na wyniki wyścigów i końcowe rankingi.

W nadchodzących tygodniach będziemy świadkami licznych negocjacji, spekulacji i oficjalnych ogłoszeń dotyczących przyszłych transferów w kolarstwie szosowym. Fanów tej dyscypliny czekają emocjonujące chwile, gdyż każda zmiana może przynieść nowe układy sił na trasach wyścigowych. Ostateczne decyzje zawodników kształtują pejzaż sportowy i wpływają na strategie zespołów w nadchodzących sezonach.

Transfery kolarskie w 2023 na sezon 2024

W sezonie kolarskim 2023, okno transferowe w kolarstwie szosowym otworzyło drzwi do wielu zmian w składach zawodowych ekip. Zawodnicy mieli szansę na przeprowadzenie się do nowych zespołów, wyznaczając tym samym kierunek swojej kariery na nadchodzący sezon 2024. Regulacje Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) określiły okres, w którym zawodnicy mogą zmieniać ekipy oraz zapisywać się do drużyn rozwojowych, co stworzyło dynamiczną atmosferę transferową.

Holenderski zespół Team DSM-Firmenich ogłosił zakończenie współpracy z Belgiem Harmem Vanhoucke. Po zaledwie osiem i pół miesiąca od dołączenia 26-letniego wspinacza do ekipy, obie strony postanowiły zakończyć kontrakt. Różnice w ambicjach i celach stały się przyczyną tego rozstania. Vanhoucke opuścił również Lotto Destiny, by do niego powrócić. Umowa z nowym zespołem obowiązuje go do 31 grudnia 2024, z natychmiastowym skutkiem.

Michele Gazzoli, 24-letni Włoch, wraca do zawodowego peletonu po zawieszeniu spowodowanym pozytywnym wynikiem testu na obecność tuaminoheptanu. Międzynarodowa Unia Kolarska uznała, że było to przypadkowe zaświadczenie o dopingu, skracając okres jego dyskwalifikacji. Gazzoli zyskał szansę powrotu do wyścigów jako część zespołu rozwojowego Astana Qazaqstan, a także będzie miał możliwość udziału w niektórych meczach z pierwszym zespołem.

Okno transferowe UCI na rok 2023 oficjalnie otworzyło się 1 sierpnia, umożliwiając drużynom zapisywanie stażystów do swoich składów. Zespoły WorldTour, Professional i Continental mogą zgłaszać maksymalnie trzech stażystów od sierpnia do końca roku. To ważna szansa dla młodych talentów na udowodnienie swoich umiejętności i zdobycie kontraktu na przyszły sezon.

W składach ekip doszło do wielu zmian. Warto wymienić przykłady takich ruchów: Joris Chaussinand, Baptiste Veistroffer oraz Killian Verschuren przechodzą do Ag2r Citroën; Florian Dauphin, Baptiste Gillet i Martin Tjøtta do Arkéa-Samsic; Joshua Gudnitz, Oliver Knight i Ilan Larmet do Cofidis; Jardi Christiaan Van Der Lee do EF Education-EasyPost; Nils Aebersold, Martin Pedersen i Tim Torn Teutenberg do Lidl-Trek; Adam Holm Jørgensen i Hamish McKenzie do zespołu Jayco AlUla; Gal Glivar do UAE Team Emirates; Louka Matthys i Davide Persico do Bingoal WB; Dan Gardner, Keegan Hornblow i Victor Vercouillie do Bolton Equities Black Spoke; David Delgado i Sinuhé Fernandez do Burgos-BH; Jaume Guardeño, Javier Ibáñez i Thomas Silva do Caja Rural – Seguros RGA; Davide De Cassan i Francisco Muñoz do Eolo-Kometa; Hugo Aznar, Pablo Carrascosa i Yanne Dorenbos do Equipo Kern Pharma; Luca Cavallo i Vincente Rojas do Bardiani CSF – Faizanè; Riley Sheehan i Brady Gilmore do Israel-Premier Tech; Paweł Nowak do Q36.5 Pro Cycling Team; Valentin Darbellay, Antoine Debons i Kyrylo Tsarenko do zespołu Corratec – Selle Italia; Lucas Boniface, Alessio Cialone i Lucas Grolier do TotalEnergies.

Okno transferowe na sezon 2024 dostarcza wielu emocji, dając zawodnikom szansę na nowe wyzwania i odświeżenie swojej kariery. Zmiany w składach zespołów wpłyną na równowagę sił w peletonie i mogą wpłynąć na przebieg kolejnych sezonów wyścigowych. 

Poniżej przedstawiamy stale aktualizowaną listę transferową na sezon 2024.

Dane dostarcza FirstCycling.com

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: