Strona główna » Ewa Błaszczyk – kim jest, wiek, wzrost, życiorys i życie prywatne, wykształcenie, rodzina, mąż, dzieci

Ewa Błaszczyk – kim jest, wiek, wzrost, życiorys i życie prywatne, wykształcenie, rodzina, mąż, dzieci

przez Rafał Górecki
0 komentarz
Ewa Błaszczyk - kim jest, wiek, wzrost, życiorys i życie prywatne, wykształcenie, rodzina, mąż, dzieci (1)

Powszechnie uznana artystka sceny teatralnej i filmowej, równocześnie ceniona pieśniarka, zdobywczyni prestiżowej nagrody za Najlepszą Rolę Kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1986 roku. Jej talent nie tylko wyraża się w znakomitych kreacjach aktorskich, lecz także w zaangażowaniu charytatywnym, co zdobyło uznanie społeczności. Jej wszechstronność artystyczna odzwierciedla się nie tylko w doskonałych osiągnięciach aktorskich, ale również w umiejętności wokalnych, które sprawiają, że jest postacią cenioną zarówno na scenie, jak i w świecie filmu.

To nie tylko zdolna aktorka, ale także osoba, której działalność charytatywna pozostawia trwały ślad i przyczynia się do społecznego dobra. Jej zaangażowanie jest szczególnie godne uwagi, zarówno pod względem artystycznym, jak i społecznym. Nagroda przyznana na festiwalu filmowym to tylko jedno z wielu dowodów uznania dla jej wybitnych osiągnięć. Jej obecność w świecie kultury to nie tylko wybitne role na scenie i ekranie, lecz także ważny wkład w działania na rzecz potrzebujących. Jej wielowymiarowość sprawia, że jest postacią cenioną nie tylko przez środowisko artystyczne, ale także przez społeczeństwo, które docenia nie tylko jej talent, ale również zaangażowanie w szlachetne cele.

Ewa Błaszczyk – kim jest?

Ewa Błaszczyk, urodzona 15 października 1955 roku w Warszawie, to wybitna polska aktorka teatralna, filmowa oraz utalentowana pieśniarka. Jej droga artystyczna zaczęła się w XI Liceum Ogólnokształcącym im. M. Reja w Warszawie, a kulminację osiągnęła, zdobywając z wyróżnieniem dyplom Warszawskiej PWST w 1978 roku.

Debiutowała na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie już jako studentka w 1977 roku, a po dwóch latach otrzymała nagrodę Rektora PWST za pierwsze znaczące osiągnięcia scenicznego rzemiosła. Jej bogata kariera teatralna obejmuje wyjątkowe role, takie jak Julia w “Romeo i Julia” W. Shakespeare’a czy Polly w “Operze za trzy grosze” B. Brechta i K. Weilla. Ponadto, zyskała uznanie za kreację Joanny w “Joannie d’Arc na stosie” P. Claudela i A. Honeggera, która została uznana za przedstawienie roku.

Na ekranie Błaszczyk zdobyła główną nagrodę aktorską na Festiwalu Filmów w Gdańsku za rolę w filmie Wiesława Saniewskiego “Nadzór”, uhonorowanym także Nagrodą Fipresci na festiwalu w Manheim. Szeroką popularność przyniosła jej podwójna rola Kasi i Mariana w kultowym serialu “Zmiennicy” Stanisława Barei, za którą otrzymała telewizyjnego Wiktora – nagrodę publiczności.

Poza aktorstwem, Ewa Błaszczyk jest także cenioną artystką estradową. Śpiewa głównie literackie i nastrojowe piosenki, prezentując repertuar m.in. Osieckiej, Kleyffa, Kofty, czy Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Przez lata związana była z kabaretem J. Pietrzaka “Pod Egidą” i brała udział w licznych przeglądach poezji śpiewanej oraz festiwalach muzycznych.

Obecnie związana jest z Teatrem Studio w Warszawie, gdzie występuje w sztukach takich jak “Więź”, “Hollyday”, “Nienasycenie”, “Rok magicznego myślenia”, a także prezentuje recitale, m.in. “Nawet, gdy wichura”. Jej życie i działalność artystyczna zostały udokumentowane w książce autorstwa Krysi Strączek pt. “Wejść tam nie można” oraz albumie “Wszystko jest takie kruche”, opowiadającym o pracy aktorki, jej życiu, a także o fundacji “Akogo?”.

Ewa Błaszczyk to nie tylko artystka o niezwykłym talencie, ale także osoba, która angażuje się w różnorodne dziedziny sztuki i działalność charytatywną, zdobywając uznanie zarówno w świecie teatru, jak i społeczeństwa. Jej wielowymiarowy dorobek artystyczny stanowi inspirację dla kolejnych pokoleń.

Ewa Błaszczyk – wiek, wzrost, waga

Ewa Błaszczyk, urodzona 15 października 1955 roku w Warszawie, obecnie liczy sobie 68 lat. Jest cenioną postacią w polskim świecie artystycznym. Jej wzrost wynosi 168 cm, zaś przypuszczalnie jej waga oscyluje w granicach około 64 kg.

Przez lata swojej kariery, Błaszczyk zyskała uznanie zarówno jako aktorka teatralna i filmowa, jak i utalentowana pieśniarka. Zdobycie nagrody aktorskiej na Festiwalu Filmów w Gdańsku za rolę w filmie “Nadzór” Wiesława Saniewskiego to jedno z wielu osiągnięć w jej imponującym dorobku artystycznym.

Mimo upływu czasu, artystka nadal aktywnie działa w świecie kultury, związana obecnie z Teatrem Studio w Warszawie. Jej wielostronny talent, obejmujący nie tylko aktorstwo, lecz także śpiew, sprawia, że jest postacią cenioną przez publiczność. Ponadto, Ewa Błaszczyk angażuje się także w działalność charytatywną, co dodatkowo podkreśla jej pozytywny wpływ na społeczność.

Ewa Błaszczyk – życiorys i życie prywatne

Ewa Błaszczyk, urodzona 15 października 1955 roku w Warszawie, jest wybitną postacią w polskim świecie artystycznym. Jej życiorys odznacza się nie tylko bogatą karierą aktorską, ale także zaangażowaniem społecznym i osobistymi przeżyciami.

Jest córką Klimy i Jana Błaszczyków, mając również starszego o dwa lata brata Romana. W okresie uczęszczania do Szkoły Podstawowej nr 171 w Warszawie, przez kilka lat trenowała pływanie, zdobywając m.in. wicemistrzostwo Polski juniorów w konkurencji 200 m stylem grzbietowym. Już wtedy wykazywała się nie tylko talentem aktorskim, ale także umiejętnościami sportowymi. Po ukończeniu XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie, w 1978 roku z wyróżnieniem ukończyła studia na PWST w Warszawie, prezentując dyplomową rolę Ilzy w “Przebudzeniu wiosny” Franka Wedekinda.

Już podczas studiów nawiązała współpracę z Jerzym Satanowskim, który uczył ją śpiewać i opracowywał z nią piosenki. Po zakończeniu nauki, została aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie, a także występowała w innych stołecznych teatrach, takich jak Mały, Powszechny, Ateneum, Teatr na Woli, oraz Teatr Wielki w Poznaniu.

W 1981 roku zaczęła zdobywać popularność jako komunistka Zoja w serialu “Dom”, co przyniosło jej rozpoznawalność wśród telewidzów. Kolejne sukcesy aktorki to m.in. rola Klary w filmie “Nadzór” Wiesława Saniewskiego, za którą otrzymała Brązowe Lwy Gdańskie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1985 roku.

Rozczarowana sytuacją polityczną w Polsce, w połowie lat 80., wyjechała do Wiednia, a następnie mieszkała także w Niemczech, gdzie występowała w filmach niemieckojęzycznych. W 1986 roku stworzyła niezapomnianą postać Kasi Pióreckiej w serialu “Zmiennicy”, co przyniosło jej największą popularność w Polsce.

Życie prywatne Ewy Błaszczyk również było pełne wyzwań i emocji. Była związana z reżyserem Jackiem Bromskim, a 13 grudnia 1986 roku wyszła za pisarza i dramaturga Jacka Janczarskiego. Ich małżeństwo trwało ponad 13 lat, zakończone śmiercią Jacka Janczarskiego w 2000 roku z powodu tętniaka aorty.

Również w 2000 roku tragiczny los dotknął córkę Ewy Błaszczyk, Aleksandrę, która straciła przytomność wskutek zakrztuszenia się tabletką. Od tamtej pory pozostaje w śpiączce, wcześniej zdiagnozowano u niej stan wegetatywny i spastyczny niedowład czterokończynowy. W lutym 2001 roku Ewa Błaszczyk publicznie opowiedziała o chorobie córki, starając się zwrócić uwagę na problem śpiączki w Polsce.

W 2002 roku, wraz z księdzem Wojciechem Drozdowiczem, założyła fundację “Akogo?”, której celem jest pomoc dzieciom wymagającym rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych. Fundacja przyczyniła się do powstania Kliniki Neurorehabilitacyjnej “Budzik” przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, będącej pierwszą kliniką w Polsce dla dzieci po ciężkich urazach mózgu.

Ewa Błaszczyk, obecnie etatowa aktorka Teatru Studio w Warszawie, kontynuuje swoją artystyczną działalność, prezentując recitale, jak “I poczucie szczęścia… nawet gdy wichura” oraz biorąc udział w różnorodnych projektach filmowych i teatralnych. Jej życiorys to nie tylko historia artystycznych sukcesów, ale również osobistych wyzwań, z jakimi się zmagała. Jej zaangażowanie społeczne, zwłaszcza poprzez fundację “Akogo?”, podkreśla jej niezwykłość jako człowieka o wielkim sercu.

Ewa Błaszczyk – wykształcenie

Ewa Błaszczyk, absolwentka XI Liceum Ogólnokształcącego im. M. Reja w Warszawie, to utalentowana artystka o imponującym wykształceniu teatralnym. W 1978 roku ukończyła Warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną z wyróżnieniem, co stanowiło jedno z pierwszych kroków na jej drodze do wielkiej kariery scenicznej.

Jej debiut aktorski miał miejsce w 1977 roku, kiedy to, będąc jeszcze studentką, pojawiła się na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie. Już wówczas zwróciła uwagę widzów swoim niezwykłym talentem i charyzmą sceniczną. Po zaledwie dwóch latach od debiutu została uhonorowana nagrodą Rektora PWST za swoje wybitne osiągnięcia sceniczne.

Edukacja teatralna Ewy Błaszczyk, skupiająca się zarówno na teorii, jak i praktyce, zapewniła jej solidne fundamenty w dziedzinie sztuki aktorskiej. Absolwentka renomowanej warszawskiej szkoły teatralnej, zdobywając wyróżnienie, potwierdziła swoje niekwestionowane umiejętności oraz predyspozycje do kariery aktorskiej.

To właśnie te wczesne lata nauki i pierwszych sukcesów na scenie ukształtowały Ewę Błaszczyk jako utalentowaną aktorkę, gotową podbijać serca publiczności zarówno na deskach teatru, jak i w świecie filmu. Jej wyjątkowe zdolności sceniczne i pasja do sztuki aktorskiej już w młodym wieku zapowiadały, że stanie się jednym z najważniejszych twórców polskiego teatru i kina.

Ewa Błaszczyk – skąd pochodzi?

Ewa Błaszczyk przyszła na świat 15 października 1955 roku w stolicy Polski, Warszawie. To właśnie tam zakończyła edukację aktorską na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w 1978 roku. Już od 1977 roku związała się z Teatrem Współczesnym, a tę artystyczną współpracę kontynuowała z przerwami do 1982 roku. Ponadto, w różnych okresach czasu, angażowała się także w projekty teatralne Narodowego (1981-82) i Studio (od 1994 roku).

W jej imponującym dorobku aktorskim można znaleźć wiele znaczących ról teatralnych. Wśród nich warto wymienić postać Julii w inscenizacji sztuki Szekspira, Polly w “Operze za 3 grosze” Bertolda Brechta oraz Joannę D’Arc, wszystkie pod reżyserią Ryszarda Peryta. Te wyjątkowe kreacje aktorskie ukazują wszechstronność talentu Ewy Błaszczyk, zdolnej do doskonałego odtwarzania różnorodnych postaci na scenie.

Rodowita warszawianka, Ewa Błaszczyk, przez lata związana była z najważniejszymi scenami teatralnymi stolicy, czyniąc niezwykłe wkłady w polską sztukę aktorską. Jej umiejętności aktorskie, rozwijane od czasów studenckich, sprawiły, że stała się cenioną postacią w świecie teatru, zdobywając uznanie zarówno publiczności, jak i krytyków.

Ewa Błaszczyk – rodzina

Ewa Błaszczyk, znana polska aktorka, jest częścią złożonej rodziny, której losy były pełne zarówno radosnych chwil, jak i tragicznych wydarzeń. Jako siostra starszego o dwa lata brata Romana, już w czasach szkoły podstawowej w Warszawie angażowała się w pływanie, zdobywając nawet wicemistrzostwo Polski juniorów na dystansie 200 m stylem grzbietowym.

Jej życie osobiste było naznaczone bolesnymi stratami. W 2000 roku straciła męża, Jacka Janczarskiego, który zmarł w wyniku tętniaka i rozwarstwienia aorty. To wydarzenie było głębokim ciosem dla aktorki. Kolejna tragedia dotknęła jej rodzinę, gdy jej córka, Aleksandra, zakrztusiła się tabletką, wpadając w śpiączkę, z której do dziś nie odzyskała przytomności. Ewa Błaszczyk poświęciła wiele wysiłku na ratowanie córki, angażując się jednocześnie w działalność charytatywną, wspierając dzieci podobne do swojej córki.

Ostatnio artystka musiała zmierzyć się z kolejnym dramatem, związanym z fatalnym stanem zdrowia jej matki. Ewa opiekuje się dwoma szpitalami: jednym, gdzie przebywa jej córka Ola, a drugim, na Mokotowie, związanym z opieką nad jej matką. Rodzinne dramaty, chociaż trudne, nie złamały determinacji Ewy Błaszczyk, która nadal angażuje się w pomoc potrzebującym, zachowując siłę i poświęcenie dla swoich bliskich.

Ewa Błaszczyk – mąż, dzieci

Ewa Błaszczyk, ceniona polska aktorka, doświadczyła zarówno miłości, jak i tragicznych utrat w swoim życiu rodzinnych. Jej jedynym mężem był pisarz i satyryk Jacek Janczarski, z którym wzięła ślub w 1986 roku. Z tego związku doczekała się dwóch córek-bliźniaczek, Aleksandry i Marianny, urodzonych w 1994 roku.

Historia miłosna Ewy i Jacka zaczęła się na planie filmu “Wigilia’81”. Wcześniej aktorka była związana z reżyserem Jackiem Bromskim, jednak ich związek nie przetrwał próby czasu. Na planie filmowym, Ewa poznała Jacka Janczarskiego, pisarza i satyryka, który był już cenionym twórcą słuchowisk radiowych i scenariuszy. Janczarski był ówcześnie mężem Barbary Wrzesińskiej, koleżanki Ewy. Między aktorką a pisarzem szybko zaistniało uczucie, mimo że Janczarski był wtedy jeszcze żonaty. Postanowili jednak nie kontynuować znajomości z powodu tej sytuacji.

Miłość jednak zwyciężyła, a Ewa i Jacek spotkali się ponownie rok później, gdy okazało się, że Janczarski i Wrzesińska rozwodzą się. 13 grudnia 1986 roku para wzięła ślub, a ich życie uzupełniły narodziny córek-bliźniaczek. Jednak los nie oszczędził tej szczęśliwej rodziny. W 2000 roku Jacek Janczarski zmarł z powodu tętniaka aorty, pozostawiając Ewę w żałobie.

Po śmierci męża, Ewa musiała stawić czoło kolejnej tragedii, gdy jej córka Ola zapadła w śpiączkę po zakrztuszeniu tabletką. To wydarzenie skłoniło aktorkę do zaangażowania się w działalność charytatywną, a także do założenia fundacji “Akogo?”, która pomaga dzieciom wymagającym rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych. Ewa Błaszczyk, choć doświadczyła wiele trudności, nadal odnajduje siłę w wspieraniu innych i troszczeniu się o swoje bliskie.

Ewa Błaszczyk – Instagram

Na Instagramie dostępny jest oficjalny profil Fundacji Ewy Błaszczyk “Akogo?”, której celem jest udzielanie pomocy osobom dotkniętym ciężkimi urazami mózgu. Fundacja zrealizowała przełomowy projekt w postaci pierwszej w Polsce Kliniki Budzik, specjalizującej się w opiece nad dziećmi potrzebującymi rehabilitacji po poważnych urazach neurologicznych.

Profil na Instagramie stanowi wirtualne okno, przez które Fundacja dzieli się z użytkownikami informacjami dotyczącymi swojej misji, działań charytatywnych oraz osiągnięć. W ramach swojej działalności Fundacja nie tylko udziela wsparcia finansowego, ale także buduje świadomość społeczną na temat problemów związanych z urazami mózgu, szczególnie w kontekście dzieci.

Klinika Budzik, zrealizowana przez Fundację, staje się miejscem, gdzie spełniają się marzenia o poprawie jakości życia dzieci po traumatycznych doświadczeniach. To nie tylko przestrzeń terapeutyczna, ale także symbol nadziei i solidarności społecznej. Ewa Błaszczyk, zaangażowana w tę inicjatywę, wykorzystuje Instagram jako narzędzie do komunikacji z społecznością, inspirując dołączanie do wspólnego dzieła na rzecz potrzebujących.

Profil Fundacji na Instagramie staje się platformą, gdzie ludzie mogą śledzić postępy, dowiadywać się o bieżących wydarzeniach i angażować się w akcje charytatywne. To wirtualne centrum, które buduje mosty między założeniami Fundacji a szerokim gronem osób gotowych wspierać szlachetny cel.

Ewa Błaszczyk – Wikipedia

W obszernej publikacji na platformie Wikipedia znajduje się szczegółowy artykuł poświęcony Ewie Błaszczyk. Wprowadza on czytelników w bogatą biografię tej znakomitej polskiej aktorki. Artykuł skupia się na różnych etapach życia Ewy, od jej wczesnych lat, poprzez edukację na Wydziale Aktorskim PWST, aż po debiut na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie, który przyniósł jej nagrodę Rektora PWST za pierwsze osiągnięcia sceniczne.

W tekście znajduje się informacja o narodzinach Ewy, datach kluczowych wydarzeń w jej karierze aktorskiej oraz związkach z różnymi teatrami, takimi jak Teatr Współczesny, Teatr Narodowy, czy Teatr Studio. Podkreśla się jej ważne role teatralne, jak Julia w sztuce Szekspira czy Polly w “Operze za 3 grosze” Bertolda Brechta, które zdobyły uznanie.

W dalszej części artykułu poruszane są aspekty życia prywatnego Ewy, takie jak małżeństwo z pisarzem Jankiem Janczarskim, z którym miała dwie córki. Szczególny nacisk położony jest na tragiczne momenty w życiu aktorki, takie jak śmierć męża i problemy zdrowotne córki Oli. Artykuł przedstawia również jej zaangażowanie charytatywne, zwłaszcza w kontekście Fundacji “Akogo?” i budowy Kliniki Budzik dla dzieci dotkniętych ciężkimi urazami mózgu. W ten sposób tekst na Wikipedii stanowi kompleksowe źródło informacji o życiu i działalności Ewy Błaszczyk.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: