Strona główna » Giro d’Italia 2023: etap 1 – trasa i szczegółowa mapa

Giro d’Italia 2023: etap 1 – trasa i szczegółowa mapa

przez Rafał Górecki
0 komentarz
Giro d'Italia 2023 etap 1 - trasa i szczegółowa mapa

Pierwszy etap Giro d’Italia 2023 odbył się 6 maja (sobota) z trasy Fossacesia Marina do Ortony o długości 19,6 km. To niezwykłe wyzwanie na otwarcie wielkiego touru, prawie 20 kilometrów jazdy indywidualnej na czas, co wcale nie jest częstym zjawiskiem. Trasa ta była stworzona z myślą o ekspertach w tej specjalności, umożliwiając im przejechanie pierwszych 17 kilometrów utrzymując stałe, wysokie tempo, aby zachować siły na finiszowy podjazd. To właśnie na tej ostatniej części odcinka zawodnicy musieli wykorzystać pozostałe w ciele energie, aby zmierzyć się z krótkim, lecz wymagającym podjazdem prowadzącym do mety w Ortonie. Przy całkowitym przetasowaniu stawki, była to doskonała okazja dla czasowców, by zaistnieć na scenie, a dla kibiców emocjonujący początek kolejnej edycji Giro d’Italia.

Giro d’Italia 2023: etap 1 – trasa i szczegółowa mapa

Pierwszy etap Giro d’Italia 2023 odbył się na malowniczej trasie w regionie Abruzzo, przy wybrzeżu Adriatyku, 6 maja. Była to czasówka o długości 19,6 km, co stanowiło niemal 20 kilometrów intensywnej jazdy indywidualnej na czas. To niezwykłe wyzwanie na inaugurację tej prestiżowej trasy, gdzie kolarze musieli utrzymać stałe, wysokie tempo na pierwszych 17 kilometrach i następnie zmierzyć się z krótkim, ale stromym podjazdem na metę w Ortonie.

Wyścig rozpoczął się w nadmorskim Fossacesia Marina, miejscu znanym z XIII-wiecznego opactwa benedyktyńskiego oraz urokliwego wybrzeża Trabocchi. Zawodnicy ruszyli ścieżką rowerową biegnącą wzdłuż morza, osiągając punkt pomiaru czasu w Marina di San Vito, części miasta San Vito o długiej historii sięgającej czasów rzymskich.

Meta znajdowała się w Ortonie, urokliwym miasteczku z bogatą przeszłością. Tutaj widać było ślady osadnictwa sięgającego epoki brązu, a IX-wieczna katedra gościła relikwie św. Tomasza Apostoła. Miasteczko to odzyskało swój blask po zniszczeniach II wojny światowej. W Ortonie znajdował się również zamek z czasów hiszpańskiego panowania.

Wspinaczka do centrum miasta była kluczowym momentem. Rozpoczynała się przy porcie, a punkt pomiaru czasu na trasie decydował o liderze klasyfikacji górskiej. Ostatni kilometr to łagodne wzniesienie, sumujące 2800 metrów z nachyleniem 2,3%.

Podczas etapu panowała korzystna pogoda z temperaturą powyżej 20 stopni Celsjusza i spokojnymi warunkami atmosferycznymi, co stworzyło doskonałe warunki dla czasowców. Wysoko stawali faworyci tak jak Filippo Ganna (Ineos Grenadiers) i Stefan Küng (Groupama-FDJ), a także zawodnicy wyścigu Primoz Roglic (Jumbo-Visma) i Remco Evenepoel (Soudal-Quick-Step). Josef Cerny (Soudal-Quick Step), Thymen Arensman (Inoes Grenadiers), João Almeida (UAE Team Emirates) i Geraint Thomas (Ineos Grenadiers) również zaprezentowali się z wysokiej strony.

Premia górska znajdowała się na mecie, obejmując 2,8 km o nachyleniu 2,3%, z maksymalnym odcinkiem 8%, kategorii 4. Zawodnicy startowali co minutę, a pierwszy ruszył o 13:50, zaś ostatni przewidziany był na mecie o 17:10.

Etap ten dostarczył emocji, a rywalizacja na trasie zapowiadała zaciętą walkę o różne klasyfikacje. Właśnie ten etap stanowił inaugurację Giro d’Italia 2023, wciągając widzów w ekscytujący świat kolarskich zmagań.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: