Strona główna » Giro d’Italia 2023: etap 21 – trasa i szczegółowa mapa

Giro d’Italia 2023: etap 21 – trasa i szczegółowa mapa

przez Rafał Górecki
0 komentarz
Giro d'Italia 2023: etap 21 - trasa i szczegółowa mapa

Etap 21 Giro d’Italia 2023, który odbył się 28 maja (niedziela), był ostatnim etapem “Corsa Rosa” i miał trasę wokół Rzymu na odległość 126 km. To była okazja dla sprinterów, ponieważ pierwszy raz od pięciu lat ostatni etap oferował szansę dla tej grupy zawodników.

Na tym etapie nie spodziewano się już zmian w klasyfikacji generalnej. Zamiast tego, był to czas, aby podsumować trzy tygodnie rywalizacji na Półwyspie Apenińskim i zobaczyć, który ze sprinterów zwyciężył w finiszu przed Koloseum.

Rzym, nazywane Wiecznym Miastem, było gospodarzem ostatniego etapu Giro d’Italia. To historyczne miejsce nie potrzebuje przedstawiania. Założone według legendy przez braci Romulusa i Remusa, miasto odgrywało kluczową rolę jako stolica Imperium Rzymskiego. Związane z katolicyzmem i siedzibą papiestwa, miało bogatą historię.

Historia Giro d’Italia w Rzymie sięga 1909 roku, kiedy to odbyła się pierwsza edycja wyścigu. Później w 1911 roku, z okazji 50. rocznicy zjednoczenia Włoch, finisz etapu miał miejsce tutaj. Giro kończyło się w Rzymie również w 1950, 2009 i 2018 roku. W 2023 roku zwycięzcą ostatniego etapu był Sam Bennett. To była wyjątkowa okazja dla sprinterów, aby zdobyć sukces w prestiżowym wyścigu przed tłem historycznego Rzymu.

Giro d’Italia 2023: etap 21 – trasa i szczegółowa mapa

Organizatorzy postawili na 13,6-kilometrową rundę, z linią mety na znanej Via dei Fori Imperiali, prowadzącej od Koloseum. Trasa przebiegała przez wiele historycznych miejsc Rzymu. Zawodnicy minęli imponujący Pomnik Wiktora Emanuela II, znanego również jako Ołtarz Ojczyzny, upamiętniający pierwszego króla zjednoczonych Włoch. Następnie przejechali wśród starożytnych budynków miasta do Tybru, skąd skręcili na drogę wzdłuż rzeki.

Peleton przejechał m.in. przez Piazza del Popolo, gdzie kiedyś egzekwowano wyroki śmierci. Wzdłuż rzeki Tybru dotarli do okolic ruin Circus Maximus, dawnego cyrku i hipodromu starożytnego Rzymu. Trasa prowadziła również przez ruiny Term Karakalli, kompleksu basenów wybudowanego w III wieku.

W centrum Rzymu, pod Koloseum, znajdowała się czerwona trójkątna tablica oznaczająca ostatni kilometr. Zawodnicy pokonali pętlę sześciokrotnie, a emocjonujący finisz odbył się na brukowanej Via dei Fori Imperiali.

Etap 21 to była okazja dla sprinterów, aby zdobyć zwycięstwo na finiszu. Jonathan Milan z Bahrain-Victorious był uważany za jednego z najszybszych zawodników. Wśród kandydatów do sukcesu byli także Alberto Dainese z Team DSM, Michael Matthews z Jayco-AlUla i Pascal Ackermann z UAE Team Emirates. Wszyscy mieli szansę wzmocnić swoje osiągnięcia na tym etapie.

Lotne premie były umiejscowione w Rzymie w różnych miejscach na trasie, dodając dodatkowego elementu rywalizacji. Start etapu honorowego miał miejsce o godzinie 15:25, a start ostrzy rozpoczął się po 2,5-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz etapu to przedziały czasowe od 18:33 do 18:53.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: