Strona główna » Giro d’Italia 2023: etap 6 – trasa i szczegółowa mapa

Giro d’Italia 2023: etap 6 – trasa i szczegółowa mapa

przez Rafał Górecki
0 komentarze
Giro d'Italia 2023: etap 6 - trasa i szczegółowa mapa

Szósty etap Giro d’Italia 2023, który odbył się 11 maja (czwartek), rozpoczął się i zakończył w Neapolu, obejmując trasę o długości 162 km o stopniu trudności ★★☆☆☆. To drugi rok z rzędu, kiedy organizatorzy zdecydowali się na etap wokół Neapolu, jednak tym razem trasa wiodła przez bardziej górzyste obszary w pierwszej części, a powrót prowadził łatwiejszym terenem. Uciekinierzy mieli okazję do ataków, choć peleton miał także szansę na sprowadzenie rywalizacji do finiszu z przerzedzonej grupy.

Neapol, leżący nad morzem, to trzecie co do wielkości miasto we Włoszech, założone przez Greków w I wieku p.n.e. Stanowiło część “Wielkiej Grecji”, greckich terytoriów na Półwyspie Apenińskim. Miasto było dawniej stolicą Królestwa Neapolu i Królestwa Obojga Sycylii. Jego centrum, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wzbudza zachwyt m.in. pałacem królewskim z XVII wieku, XIII-wieczną katedrą oraz Piazza del Plebiscito, na którym wznosi się kościół św. Franciszka z Paoli z XIX wieku.

Giro d’Italia 2023: etap 6 – trasa i szczegółowa mapa

Etap rozpoczął się i zakończył w Neapolu, obejmując trasę o długości 162 km o stopniu trudności ★★☆☆☆. Miasto to gościło Giro d’Italia już po raz 46., a pierwszy raz miało to miejsce w 1909 roku, kiedy górski etap z Chieti zakończył się tutaj zwycięstwem Giovanniego Rossignoliego.

Pierwsza część etapu to okrążenie Wezuwiusza, który w 79 roku wybuchł, niszcząc pobliskie osady. Kolarze przejechali przez Pompeje, gdzie zachowały się ruiny budowli, stanowiące przykład architektury rzymskiej. Następnie trasa prowadziła przez Sant’Antonio Abate, gdzie rozegrano lotny finisz. To miasto ma również znaczenie historyczne, a tuż za nim kolarze stanęli przed najtrudniejszym podjazdem – Valico di Chiunzi (8,3 km; 6,3%, maks. 10%).

Po zjeździe kolarze znaleźli się na wybrzeżu Amalfi, słynącym ze swojego uroku i wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Trasa była pełna niewielkich podjazdów, a po przejechaniu przez miasta Positano i Sorrento, kolarze zmierzyli się z etapowym finiszem w Neapolu. To niezwykłe miasto o bogatej historii i architekturze, które z powodzeniem gościło Giro d’Italia przez lata.

Na tym etapie wiele scenariuszy było możliwych – od ucieczki po trudniejszych odcinkach, po finisz z przerzedzonej grupy lub kontrolowany sprint ekipy lidera. Wszystko zależało od taktyki drużyn i tempa, które wyznaczyły rywalizację tego dnia.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: