Strona główna » Giro d’Italia 2023: etap 8 – trasa i szczegółowa mapa

Giro d’Italia 2023: etap 8 – trasa i szczegółowa mapa

przez Rafał Górecki
0 komentarz
Giro d'Italia 2023: etap 8 - trasa i szczegółowa mapa

Ósmy etap Giro d’Italia 2023, który odbył się 13 maja (sobota), był pagórkowatą próbą o stopniu trudności ★★★☆☆ na trasie z Terni do Fossombrone o długości 207 km. To tereny znane z Tirreno-Adriatico, gdzie często odbywają się wiosenne klasyki. W końcowej fazie trasy czekały strome ścianki, które mogły zachęcić faworytów do ataków, pod warunkiem, że byli gotowi poświęcić trochę sił przed niedzielną czasówką. Liczne podjazdy wymagały także umiejętnego zjazdu. Niestety, zapowiadane opady deszczu i burze mogły jeszcze bardziej skomplikować sytuację.

Start etapu miał miejsce w Terni, położonym u zbiegu rzek Nera i Serra. Miasto miało bogatą historię, znaną również z przemysłowego charakteru związanego z hutami żelaza w ostatnich latach XIX wieku. Niemniej jednak, Terni ucierpiało podczas II wojny światowej, doznając poważnych zniszczeń. Było to również określane jako “miasto zakochanych”, związane z biskupem św. Walentym, którego ciało spoczywało w XVIII-wiecznej katedrze. W mieście można było zobaczyć pozostałości po czasach Rzymian, takie jak amfiteatr i imponujący sztuczny wodospad Marmore, który jest najwyższym wodospadem w Europie, o spadku 165 metrów.

Etap ósmy Giro d’Italia 2023 dostarczył kolejnej emocjonującej rywalizacji, wymagając od zawodników umiejętności zarówno na podjazdach, jak i zjazdach, a także radzenia sobie z trudnymi warunkami pogodowymi.

Giro d’Italia 2023: etap 8 – trasa i szczegółowa mapa

Początek etapu przyniósł od razu stromy podjazd na Valico della Somma (10,4 km; 4,2%), gdzie można było spodziewać się rywalizacji o udział w odjeździe. Następnie kolarze mieli długą część trasy w płaskim terenie, przechodząc przez lotne premie w Foligno oraz Sigillo. W drugiej części trasy pojawiły się wyraźne pagórki, w tym stromy podjazd I Cappuccini o nachyleniu sięgającym niemal 8% na trzy kilometry, a także nieregularny podjazd Monte delle Cesane (7,8 km; 6,5%).

Meta etapu znajdowała się w Fossombrone, miasteczku o bogatej historii sięgającej czasów rzymskich. To miejsce charakteryzowały trzy pałace książęce, które wybudowali rodziny Montefeltro i Della Rovere. Przez miasto przepływa rzeka Metauro, a nad nią rozciągał się XVIII-wieczny most.

W końcówce etapu, kolarze trafili na stromą ściankę I Cappuccini (2,8 km; 7,9%), gdzie nachylenie sięgało aż 19%, a później wzięli udział w wymagającym zjeździe. Ostatnia poprawka miała miejsce na tym samym stromym podjeździe, a następnie etap zakończył się długim zjazdem i finiszem w Fossombrone. Wygrana na tym etapie była wyjątkowa, przypominając triumf Alexa Lutsenki na Tirreno-Adriatico w 2019 roku.

Etap 8 Giro d’Italia 2023 dostarczył emocjonującej rywalizacji z powodu trudnych podjazdów i wymagających zjazdów. Faworyci, tak jak Primoz Roglic (Jumbo-Visma), mieli okazję do ataków i sprawdzenia formy. Mimo to, konkurencja była silna, a wielu zawodników drugiego szeregu, takich jak Diego Ulissi, Mads Pedersen, Alessandro De Marchi czy Rein Taaramäe, również walczyło o czołowe lokaty.

Na trasie etapu 8 znajdowały się premie górskie: I Cappuccini oraz Monte delle Cesane, a także lotne premie w Foligno i Sigillo. Start honorowy do etapu odbył się o godzinie 11:50, zaś start ostry nastąpił o 12:05 po 5,2-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz miał miejsce między godziną 16:54 a 17:29.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: