Strona główna » Giro d’Italia 2023: etap 15 – trasa i szczegółowa mapa

Giro d’Italia 2023: etap 15 – trasa i szczegółowa mapa

przez Rafał Górecki
0 komentarz
Giro d'Italia 2023: etap 15 - trasa i szczegółowa mapa

15. etap Giro d’Italia 2023, który odbył się 21 maja (niedziela), to trasa prowadzącą z Seregno do Bergamo na dystansie 195 km o trudności ★★★★☆. To był górzysty etap, przewidujący pokonanie czterech lombardzkich “zębów”. Choć początkowo wydawał się sprzyjać ucieczkom, mógł przekształcić się w pierwszą decydującą konfrontację między faworytami.

Seregno, miasto na północ od Mediolanu, było punktem startowym. Jego głównym skarbem była XVIII-wieczna bazylika, a blisko stała średniowieczna wieża.

Zawodnicy ruszyli na wschód, a po kilkunastu kilometrach stanęli przed pierwszym wyzwaniem dnia. Valico di Valcava, ciężki podjazd, obejmował pierwsze 6,5 km ze średnim nachyleniem 7,6%. Następnie pojawił się 3-kilometrowy fragment o nachyleniu powyżej 11%. Z uwagi na odległość do mety, kluczowe ruchy tu nie były oczekiwane. Jednak Valico di Valcava mógł pomóc uformować mocną ucieczkę.

Giro d’Italia 2023: etap 15 – trasa i szczegółowa mapa

Początek etapu miał miejsce w Seregno, miasteczku na północ od Mediolanu, z XVIII-wieczną bazyliką jako główną atrakcją i średniowieczną wieżą w pobliżu.

Zawodnicy ruszyli na wschód, a po pewnym dystansie stanęli przed pierwszym wyzwaniem dnia. Valico di Valcava, wymagający podjazd, miał pierwsze 6,5 km ze średnim nachyleniem 7,6%. Następnie następował 3-kilometrowy odcinek o nachyleniu powyżej 11%. Ze względu na odległość do mety, kluczowe ruchy na tym etapie nie były oczekiwane. Jednak Valico di Valcava mógł przyczynić się do utworzenia silnej ucieczki.

Zjazd, który nie należał do łatwych ze względu na liczne zakręty, doprowadził kolarzy do przedmieść Bergamo, gdzie mieli skręcić na lotną premię w Nembro. W tym miejscu znajdowała się potężna świątynia z XVIII wieku, znaczący miejski plac i XVI-wieczny most nad rzeką Serio.

Kolejne wyzwanie, podjazd Selvino, nie był szczególnie trudny. Nachylenie przez 11 km regularnie utrzymywało się w okolicach 5-6%. To mogło być dogodne miejsce dla zespołu, który chciałby narzucić tempo. Kolejny podjazd, Miragolo San Salvatore, był bardziej stromy, z około 8% nachylenia przez cztery kilometry.

Etap kończył się w Bergamo, znanym z Il Lombardia. Miasto podzielone było na dwie części – starą, średniowieczną dzielnicę na wzgórzu i płaską część. Dojazd do mety był wyjątkowo wymagający, w tym podjazd do Bergamo Alta o średnim nachyleniu 8% i szybki zjazd do dolnej części miasta.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: