Strona główna » Giro d’Italia 2023: klasyfikacja generalna, kto wygrał?

Giro d’Italia 2023: klasyfikacja generalna, kto wygrał?

przez Rafał Górecki
0 komentarz
Giro d'Italia 2023 klasyfikacja generalna, kto wygrał

Primoz Roglic stał się pierwszym słoweńskim triumfatorem Giro d’Italia, zachowując przewagę w klasyfikacji ogólnej po zakończeniu niedzielnego 21. etapu w Rzymie. To nastąpiło dzień po jego dramatycznym pościgu na czas, który pozwolił mu wyprzedzić Gerainta Thomasa, dotychczasowego lidera w maglia rosa. Roglic, mający 33 lata, zdobył różową koszulkę po znakomitym występie na przedostatnim etapie w sobotę, a następnie pewnie pokonał płaski, ceremonialny odcinek o długości 126 km w niedzielę. Warto dodać, że Mark Cavendish zwyciężył na tym etapie, kończąc swoje ostatnie występy na tym Giro d’Italia.

Giro d’Italia 2023: klasyfikacja generalna, kto wygrał?

Tegoroczne Giro d’Italia dostarczyło widowiskowych emocji, niczym z najlepszego kina akcji. Ostateczna rywalizacja głównych zawodników rozegrała się niemal w ostatnich chwilach wyścigu. W przededniu sobotniego starcia, trzech bohaterów miało pewne miejsca na podium Giro. Trzymający prestiżową Maglia Rosa, Thomas z Ineos Grenadiers, oraz Roglic Jumbo-Visma i Almeida z UAE Team Emirates, tracąc do lidera niewiele ponad minutę.

Atmosfera finałowej bitwy również przypominała sceny z filmów. Wymagająca czasówka z Tarvisio zakończyła się trudnym podjazdem pod Monte Lussari, gdzie nachylenie sięgało nawet 20 procent. Wszystko działo się w otoczeniu malowniczych krajobrazów Alp Julijskich.

Rozkład etapu stopniowo podgrzewał emocje, minute po minucie. Czołowi kolarze ruszyli na trasę jako ostatni, startując z zaledwie trzy minutowymi odstępami. Dla miłośników kolarstwa nie mogło być lepszego zakończenia. Dodatkowo, fakt rywalizacji prawie w tym samym czasie sprawiał, że wirtualne zmiany na szczycie klasyfikacji były na bieżąco analizowane na punktach pomiaru czasu.

Ostateczna klasyfikacja generalna prezentuje się następująco:

  1. Primoz Roglic (Jumbo-Visma) – 85 godzin, 29 minut i 2 sekundy
  2. Geraint Thomas (INEOS Grenadiers) – straty 14 sekund
  3. Joao Almeida (UAE Team Emirates) – straty 1 minuta i 15 sekund

Tym samym, zwycięzcą Giro d’Italia 2023 został słoweński kolarz Primoz Roglic. Jego determinacja i fenomenalna jazda w ostatnich etapach zapewniły mu miejsce na najwyższym stopniu podium. Geraint Thomas i Joao Almeida również zaprezentowali się znakomicie, zajmując kolejne miejsca na podium, choć z niewielkimi stratami do zwycięzcy.

Giro d’Italia 2023 dostarczyło niezapomnianych wrażeń, a triumf Primoz’a Roglica stanowił koronny punkt tej epickiej rywalizacji.

Dane dostarcza FirstCycling.com

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: